Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie, to tradycyjnie najlepsze ambitne kino z całego świata, międzynarodowe pasma konkursowe, pokazy przedpremierowe, spotkania i dyskusje z gośćmi. Seanse, wydarzenia specjalne i muzyczne odbędą się w sopockim Multikinie, Teatrze Boto, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, Goyki 3 Art Inkubator, w galeriach, klubokawiarniach oraz przestrzeniach publicznych miasta, w tym na sopockiej plaży przy Mamuszki 14. W ciągu 9 dni, od 22 do 30 czerwca, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów – fabuł, dokumentów i filmów krótkometrażowych.

Najważniejszymi sekcjami Sopot Film Festivalu są trzy międzynarodowe konkursy filmowe. Pierwszy z nich to konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych, prezentujący kino artystyczne z całego świata, gdzie tematem przewodnim są nowe wizje współczesnego świata, filmy coming-of-age, debiuty i drugie filmy. Drugi, to konkurs krótkich fabuł i animacji, najstarsza festiwalowa sekcja, do której zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. produkcji z całego świata, a sito selekcji przejdzie kilkadziesiąt, które pokazane zostaną na Festiwalu. Trzeci to konkurs kina skandynawskiego i nordyckiego, który jest nowością na sopockim festiwalu, a zaprezentowane zostaną w nim pełnometrażowe fabuły i dokumenty.

Sopocki festiwal to jak zawsze świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub w ogóle nie trafiły na duży ekran. W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc” pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z klasyką kina niemego w klubie Dwie Zmiany oraz pokazy plenerowe na sopockiej plaży, po raz pierwszy w formule silent cinema – kino na słuchawkach.

DYREKTOR PROGRAMOWA

Anna Kądziela-Grubman

Anna Kądziela-Grubman

ania@sff.pl

DYREKTOR FESTIWALU

michal_grubman

Michał Grubman

michal@sff.pl