Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie, to tradycyjnie najlepsze ambitne kino z całego świata, międzynarodowe pasma konkursowe, pokazy przedpremierowe, spotkania i dyskusje z gośćmi. Seanse, wydarzenia specjalne i muzyczne odbędą się w tym roku w sopockim Multikinie, Teatrze Boto, Teatrze Wybrzeże (Scena Kameralna), Art. Inkubatorze, w galeriach, klubokawiarniach oraz przestrzeniach publicznych miasta. W ciągu 9 dni, od 3 do 11 czerwca, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów – fabuł, dokumentów i filmów krótkometrażowych.

Najważniejszymi sekcjami Sopot Film Festivalu są trzy międzynarodowe konkursy filmowe. Pierwszy z nich to konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych „Nowe Wizje”, prezentujący kino artystyczne z całego świata, gdzie tematem przewodnim są nowe wizje współczesnego świata, filmy coming-of-age, artystyczne kino gatunkowe oraz dystopijne wizje przyszłości. Drugi, to konkurs shortów – krótkich fabuł i animacji, najstarsza festiwalowa sekcja, do której zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. krótkich produkcji z całego świata, a sito selekcji przejdzie kilkadziesiąt, które pokazane zostaną na Festiwalu. Trzeci międzynarodowy konkurs to konkurs kina skandynawskiego, który jest nowością na sopockim festiwalu, a zaprezentowane zostaną w nim pełnometrażowe fabuły i dokumenty.

Kina skandynawskiego w tym roku w Sopocie będzie jednak znacznie więcej, ponieważ sekcją tematyczną 23. Edycji SFF jest „Nordic Noir”, w którym nie zabraknie ekranizacji powieści kryminalnych najlepszych autorów tego gatunku.

Sopocki festiwal to jak zawsze świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub w ogóle nie trafiły na duży ekran. W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc” pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także pokazy plenerowe w parku Art. Inkubatora.