Jak co roku w wybrane festiwalowe poranki zapraszamy do spółdzielni artystycznej Dwie Zmiany na spotkania z kinem niemym. Tym razem filmowe śniadanie odbędzie się pod hasłem Kawa z Niemym Kinem i zaprezentujemy trzy arcydzieła ery kina niemego z trzech kontynentów. Szalony Paź z Japonii, Alicja w Krainie Czarów z USA oraz Nosferatu. Symfonia Grozy z Niemiec.

Filmy pochodzą z archiwum projektu Nieme. Nieme – Historia kina niemego na żywo, zrealizowanego jako cykl koncertów online w czasie pandemii, do których muzykę nagrali trójmiejscy artyści.

Na wszystkie pokazy z tego cyklu – wstęp wolny

Alicja w Krainie Czarów, reż. W.W. Young, USA, 1915, 43 min.

Amerykański film niemy z 1915 roku w reżyserii W. W. Young będący adaptacją książki Lewisa Carrolla o tym samym tytule

Nosferatu symfonia grozy, reż. Friedrich Wilhelm Murnau Niemcy, 1922

Młody agent nieruchomości wyrusza w podróż, aby podpisać umowę o zakupie posiadłości. Nieświadomie udaje się do zamku wampira Nosferatu.

Szalony Paź, reż. Teinosuke Kinugasa, Japonia, 1926

Akcja filmu rozgrywa się w szpitalu dla umysłowo chorych. Obraz ten w surrealistyczny sposób opowiada historię woźnego pracującego w szpitalu, w którym przebywa jego żona. Pewnego dnia ich córka pojawia się w placówce, aby poinformować matkę o swoich zaręczynach. Informacja ta wywołuje ciąg retrospekcji, które ujawniają historię rodziny – to, dlaczego matka przebywa w szpitalu oraz dlaczego córka nic nie wiedziała o tym, że jej ojciec pracuje tam jako woźny.