Search

x2: Piotr Dumała

LAS

reż. Piotr Dumała, Polska, 2009, 75 min

Orzeł 2011 – nominacje: najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, Odkrycie Roku – Piotr Dumała 

Złote Lwy 2009 – Nagroda Specjalna Jury, udział w konkursie głównym 

Nowe Horyzonty 2009 – udział w konkursie głównym 

Akcja filmu toczy się w dwóch czasoprzestrzeniach. Starzec prowadzi syna przez las, a jednocześnie leży pod jego opieką, przykuty do łóżka śmiertelną chorobą. Film podejmuje próbę zobrazowania strefy granicznej między życiem a śmiercią. Bada trudną relację porozumienia między ojcem a synem. Tytułowy las, zainspirowany niezwykłym snem, jest metaforą zbioru wszystkich ludzkich losów.

 

EDERLY

reż. Piotr Dumała, Polska, 2015, 87 min

Złote Lwy 2016 – Złoty Pazur – Konkurs Inne Spojrzenie: najlepszy film konkursu 

Camerimage 2016 – nominacja w Konkursie Filmów Polskich (Adam Sikora)

Nowe Horyzonty 2016 – udział w konkursie głównym 

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater, Słow – konserwator zabytków, który ma do wykonania zadanie w miejscowym kościele. Zostaje on szybko osaczony przez miasto i jego mieszkańców. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

 

PIOTR DUMAŁA

ur. w 1956 r. twórca filmów animowanych, grafik, scenarzysta, scenograf, prozaik. Debiutował w 1981 roku filmem animowanym „Lykantropia”. Jest autorem zbioru opowiadań „Gra w żyletki” (2000) oraz opowiadań drukowanych od na łamach miesięcznika „Kino”. Twórca rysunków, okładek książek, plakatów i ilustracji do czasopism („Gazeta Wyborcza”, „Playboy”), plakatów oraz scenografii do filmów „Przygody wesołego diabła” i „Bliskie spotkania z wesołym diabłem” w reżyserii Jerzego Łukaszewicza. W swojej artystycznej biografii ma również dwa epizody aktorskie. W etiudzie szkolnej Iwony Siekierzyńskiej „Pańcia” zagrał księdza, a w ostatnim filmie Jana Lenicy „Wyspa RO” postać tajemniczego Ro.  Piotr Dumała jest laureatem wielu nagród za twórczość w dziedzinie filmu animowanego oraz wielu nagród głównych na festiwalach filmowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Łagowie, Oberhausen, Huesca.

W 2000 r. premierę miał film „Zbrodnia i kara” – ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule, do którego napisał scenariusz, opracował scenografia i wyreżyserował.  W 2009 roku nakręcił „Las”. Czarno-biały film eksperymentalny. W 2010 r. zrealizował „Dr Charakter Przedstawia”. Pastisz dawnych popularnonaukowych programów telewizyjnych i ironiczny komentarz do opanowania współczesnego szklanego ekranu przez najrozmaitsze osobliwości. W 2012 r. powstał film animowany – „Kołysanka”, będący animowanym lotem nad surrealistycznymi krajobrazami do muzyki sławnej kołysanki Krzysztofa Komedy granej na fortepianie przez kompozytora. W 2016 r. wyreżyserował film „Ederly”, który można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno – białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.