Search

x2: Arkadiusz Jakubik

PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI

reż. Arkadiusz Jakubik, Polska, 2010, 80 min

Dwoje scenarzystów, On i Ona, podczas podróży pociągiem wymyśla scenariusz „prostej historii o miłości”. Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu. Mamy zagubioną kobietę – Martę oraz pewnego siebie mężczyznę – Aleksa i ich przypadkowe spotkanie, w które niespodziewanie ingeruje reżyser – Patryk. Jesteśmy w pociągu na planie filmowym. Historia odwraca się o 180 stopni, postacie zyskują nową tożsamość. Marta jest uznaną aktorką i partnerką Patryka, Aleks debiutuje w filmie. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy „filmową”, czy „realną”. Te dwa plany przeplatają się wzajemnie i uzupełniają. To konstrukcja rozrywana retrospekcjami i ingerencjami scenarzystów. Oni wymyślają fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów, również i siebie, w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności. To film o miłości i o opowiadaniu o miłości. Film, w którym bohaterowie są niepewni i głodni prawdziwych uczuć, aż po zaskakujący finał.

 

PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE

reż. Arkadiusz Jakubik, Polska, 2016, 90 min

FAF 2016 – Złoty Szczeniak Najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Filip Pławiak)

„Prosta historia o morderstwie” to trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant (Filip Pławiak), za wszelką cenę próbuje chronić matkę (Kinga Preis) i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem (Andrzej Chyra) – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Chcąc udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą uwikłany był jego ojciec.

 

ARKADIUSZ JAKUBIK

ur. 1969 r. Aktor, reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Już jako ośmiolatek zagrał w filmie Tadeusza Kijańskiego „Okrągły tydzień”. Dwa lata później wystąpił u tego samego reżysera w filmie „…cóżeś ty za pani…”.  Absolwent PWST we Wrocławiu. Przygodę z teatrem na dobre zaczął od debiutu na deskach Operetki Warszawskiej w 1993 r. Wcześniej próbował swoich sił w Teatrze Kalambur we Wrocławiu, szybko jednak podjął decyzję o przeprowadzce do Warszawy. W latach 1997-2000 był aktorem warszawskiego Teatru Rampa.  Zagrał w wielu serialach telewizyjnych. Na dużym ekranie pojawiał się często jako odtwórca ról drugoplanowych. Za rolę notariusza w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał nominację do nagrody Orłów. Główną rolę Smarzowski powierzył mu w dramacie „Dom Zły”. Jakubik zagrał w kolejnych filmach tego reżysera: „Drogówka” i „Wołyń”.  Sam również podjął się reżyserowania. Jego debiut „Prosta historia o miłości” (2010) był prezentowany i nagradzany na wielu festiwalach. Sześć lat później nakręcił kolejny film, zatytułowany „Prosta historia o morderstwie.”

Arkadiusz Jakubik jest również autorem słuchowisk radiowych, został laureatem głównej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Słuchowisk Radiowych. Zajmował się także dubbingiem – jego głosem przemawiali bohaterowie popularnych kreskówek. W 2008 r. z założył zespół muzyczny Dr Misio, który wydał trzy płyty: „Młodzi” (2013), „Pogo” (2014) i „Zmartwychwstaniemy” (2017).  Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. Orły 2017 za najlepszą drugoplanową rolę męską za film „Jestem mordercą”, Orły 2014 za najlepszą drugoplanową rolę męską za film „Chce się żyć”, Orły 2013 za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Drogówka”, Orły 2011 – nominacja w kategorii Odkrycie roku za film „Prosta historia o miłości”; Złote Lwy 2010 – wygrana w Konkursie Kina Niezależnego dla najlepszego filmu „Prosta historia o miłości”; Netia OFF CAMERA 2017 – wygrana w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w kategorii najlepsza rola męska za film „Wołyń”. Czterokrotnie był nominowany do nagrody Złotej Kaczki.