Search

Spectrum 15/16

11minut11 minut
reż. Jerzy Skolimowski, Irlandia, Polska, 2015, 81 min

FPFF w Gdyni 2015 – Złote Lwy, Nagroda Specjalna Jury, udział w konkursie głównym, najlepsza muzyka, najlepszy montaż
MFF w Wenecji – udział w konkursie głównym, Nagroda Jury Młodych

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – twórcy obsypanego nagrodami obrazu „Essential Killing”, uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrodą Główną za najlepszy film w Mar del Plata (Argentyna), czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi – Orzeł i pięcioma nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni – w obu przypadkach dla najlepszego filmu. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer („Gra o tron”). Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni „11 minut” znalazło się w konkursach głównych 72. Festiwalu w Wenecji i 59. BFI Film Festival, zostało też zaprezentowane widowni w ramach 40. MFF w Toronto.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą, a nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

Stąpamy po kruchym lodzie, na skraju przepaści. Za każdym rogiem czyha nieprzewidziane, niewyobrażalne. Nic nie jest pewne – następny dzień, następna godzina, nawet następna minuta. Przyszłość jest tylko w naszej wyobraźni. Wszystko może skończyć się raptownie, w najmniej oczekiwany sposób” – Jerzy Skolimowski.

12.07. godz. 17.00 Multikino sala 4

 

aferimAferim!
reż. Radu Jude, Czechy Francja, Bułagaria, Rumunia, 2015, 108 min

MFF Berlinale 2015 – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera;  udział w konkursie głównym

Rumuński kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, który doceniło jury Berlinale, przyznając mu statuetką Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię. Radu Jude podzielił się nią z nagrodzoną ex aequo Małgorzatą Szumowską za „Body/Ciało”.

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…

Wzbudzający uznanie krytyki i widzów „Aferim!” (tytuł w języku tureckim oznacza brawa) w odważny sposób pokazuje, na jakich fundamentach wyrosła współczesna Rumunia. Twórca jest wierny rzeczywistej historii. Wszelkie dialogi, które pojawiają się w jego filmie, pełne wyzwisk, uprzedzeń, nienawiści i „hejtu”, pochodzą z oryginalnych dokumentów pisanych przed laty.

09.07. godz. 20.00 Teatr Boto

 

belgicaBelgica
reż. Felix van Groeningen, Belgia, Francja, 2016, 127 min

MFF w Sundance 2016 – nagroda za reżyserię

 

Belgica to najnowszy obraz twórcy kultowego W kręgu miłości. Film opowiada historię dwóch braci. Frank jest wybuchowym i przykuwającym uwagę kobieciarzem, który mimo, że ma żonę i małego synka, nie stroni od rozrywek. Jednooki Jo z kolei jest młodszy, ale zdaje się bardziej dorosły. Jo jest właścicielem niewielkiego lokalu o nazwie Belgica. Bracia postanawiają uczynić z knajpy kultowe miejsce z dobrą muzyką. Belgica odnosi sukces, ale nie przekłada się on na wszystkie sfery ich życia. Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje, że każda droga do sukcesu wymaga wyrzeczeń.

14.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 3

 

chevalierChevalier
reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja, 2015, 99 min

BFI London Film Festival 2015 – Zwycięzca konkursu głównego

Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów. Obsada filmu została uhonorowana wspólnie nagrodą za najlepszą rolę męską na ubiegłorocznym festiwalu w Sarajewie. Film zwyciężył w konkursie głównym BFI London Film Festival 2015.

Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy. Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w „Chevalier”, grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne – mierzą. Piosenki masakrują. Przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić kto jest “najlepszy we wszystkim” Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry…

14.07. godz. 19.00 Multikino sala nr 3

 

coprzynosiprzyszloscCo przynosi przyszłość
(L’avenir), reż. Mia Hansen-Løve, Francja, 2016, 100 min

Berlinale 2016 – Srebrny Niedźwiedź za reżyserię, udział w konkursie głównym
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valenciennes 2016
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Stambule 2016

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię, jedna z najzdolniejszych młodych autorek europejskiego kina, Mia Hansen-Løve („Eden”), nakręciła studium psychologiczne kobiety po przejściach. Reżyserka wzorowała tę postać na własnej matce.

Nathalie naucza filozofii w paryskim liceum. Praca wciąż jest dla niej pasją, ma świetny kontakt ze studentami – obecnymi i byłymi. Prywatnie wiedzie równie szczęśliwą egzystencję. Długoletni związek, dwoje dorosłych dzieci. Jedynie dysfunkcyjna matka przysparza nieco problemów.

Pewnego dnia mąż nagle informuje Nathalie, że opuszcza ją dla innej kobiety. Wkrótce potem umiera matka bohaterki, a ona sama traci pracę. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? A może właśnie po raz pierwszy od wielu lat poczuje się wolna? Film przedstawia nie tylko poszukiwanie nowych dróg w życiu bohaterki, ale również rozważania, czy filozofia w codziennym życiu jest w ogóle potrzebna?

12.07. godz. 19.00 Multikino sala nr 4

 

A006_C006_1125PIDobra żona
reż. Mirjana Karanović, Serbia, 2016, 96 min

MFF Sundance 2016 – konkurs główny

Pokazywany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016, jeden z najbardziej dyskutowanych debiutów na tegorocznym MFF w Göteborgu.

Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób.

14.07. godz. 19.00 Multikino sala nr 4

 

el clanEl Clan
reż. Pablo Trapero, Argentyna, Hiszpania, 2015, 110 min

MFF Wenecja – Srebrne Lwy – najlepszy reżyser
Nagroda Goya – Najlepszy film hiszpańskojęzyczny

Oparty na prawdziwej historii rodziny Puccio film obfituje w podejrzenia, intrygi i świetnie ukazuje czasy dyktatury oraz powrotu demokracji w Argentynie.

Argentyna, początek lat 80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi ojciec Arquímedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu, Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania, i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.

10.07. godz. 17.00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

 

fair playFair play
reż. Andrea Sedláčková, Czechy, Niemcy, Słowacja 2014, 100 min

Nagroda Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej 2015 – nagroda publiczności
Czeski kandydat do Oskara w 2015 roku

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji. Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonany, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy, w tajemnicy przed nią samą. Matka Anny zdaje sobie sprawę, że to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików. Sport jest tylko tłem do emocji, dylematów i napięcia, które towarzyszą bohaterom filmu.

13.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 3

 

ogienwmorzuFuocoammare. Ogień na morzu
reż. Gianfranco Rosi, Włochy, 2016, 108 min

MFF Berlinale 2016 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda Jury Ekumenicznego

Nagrodzony na tegorocznym Berlinale Złotym Niedźwiedziem, najnowszy film mistrza dokumentu społecznego – Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”).

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.

Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów oraz tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.

Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. „Fire At Sea” nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia nam wartościowe i przejmujące spotkanie.

Jak powiedziała w Berlinie przewodnicząca jury Meryl Streep: to film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument.

17.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 3

 

hediHedi
(Inhebbek Hedi), reż. Mohamed Ben Attia, Belgia, Tunezja, 2016, 88 min

MFF Berlinale 2016 – Nagroda Specjalna – Najlepszy pierwszy film, Najlepszy aktor, udział w konkursie głównym

Hedi to młody człowiek zmagający się z problemami życia codziennego oraz konwencjami społecznymi w Tunezji. Hediemu niewiele rzeczy się udaje. Wykonuje pracę, która nie daje mu satysfakcji i w której się nie sprawdza. Nie posiada przyjaciół. Nie ma ambicji. Ma za to opiekuńczą matkę, która próbuje decydować za niego. Aranżowanie życia młodszego syna rozpoczyna od znalezienia idealnej synowej z właściwego domu. Przygotowania do ślubu trwają. W międzyczasie Hedi okrywa swoją drogę do szczęścia, ale u boku innej kobiety. Zakochuje się w bezpretensjonalnej Rym i postanawia wykroczyć poza konwencje.

17.07. godz. 19.10 Multikino sala nr 4

 

cosmosKosmos
reż. Andrzej Żuławski, Francja, Portugalia, 2015, 103 min

MFF w Locarno 2015 – nagroda za reżyserię

Pierwszy od 15 lat, a zarazem ostatni film Andrzeja Żuławskiego będący uwspółcześnioną adaptacją „Kosmosu” Gombrowicza. Witold i Fuks udają się do prywatnego pensjonatu. Jeden nie zdał egzaminów na prawie, drugi porzucił pracę u paryskiego projektanta. W zdawałoby się spokojnym miejscu dochodzi do dziwnych sytuacji. Wróbel zawieszony na sznurku, dziwne znaki w ogrodzie czy zniekształcone usta pokojówki skrywają tajemnicę. Nie tylko intrygująca zagadka zaprząta głowę Witolda – zakochuje się on bez pamięci w zamężnej kobiecie. Do czego to wszystko doprowadzi i kiedy zamiast wróbla zawiśnie człowiek?

„Kosmos” udał się znakomicie. To jeden z najlepszych filmów Żuławskiego, dojrzały, niesilący się na szaleństwo, a przecież szalony. Wierny temu, co Gombrowicz mówi w swoim „Testamencie” – że „Kosmos” ma „w sposób zwykły” wprowadzać odbiorcę „w świat niezwykły, niejako za kulisy świata”. – Tadeusz Sobolewski – Gazeta Wyborcza (17.02.2016)

16.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 3

 

mlodoscMłodość
(Youth), reż. Paolo Sorrentino, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, 2015, 118 min

Cannes 2015 – udział w konkursie głównym
Orły 2016 – najlepszy film zagraniczny
Europejska Nagroda Filmowa 2015 – najlepszy europejski film roku, najlepszy aktor, najlepszy reżyser

Najnowszy film Paolo Sorrentino, nagrodzonego Oscarem za „Wielkie piękno”. Słynny kompozytor (Michael Caine) spędza wraz z rodziną wakacje w luksusowym hotelu w Alpach. Przed laty postanowił, że nigdy więcej nic nie skomponuje oraz przestanie dyrygować. Niespodziewana wizyta wysłannika brytyjskiej Królowej, którego początkowo nie chce przyjąć ani wysłuchać, zmusi go do konfrontacji z najbliższymi oraz z własnym życiem. Jego córka (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

15.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 4

 

mojamiloscMoja miłość
(Mon roi), reż. Maïwenn Le Besco, Francja, 2015, 130 min

Cannes 2015 – Złota Palma dla najlepszej aktorki

Film nagrodzony  w Cannes Złotą Palmą za najlepszą rolę kobiecą. Historia szalonej i namiętnej miłości z Vincentem Casselem i Emmanuelle Bercot w rolach głównych. Georgio (Vincent Cassel) to mężczyzna, przy którym nie można się nudzić. Jest uosobieniem marzeń każdej kobiety, pewny siebie, dowcipny, spontaniczny. Kiedy pojawia się w życiu Tony (Emmanuelle Bercot), zmienia je o 180 stopni. Ten związek jest jak narkotyk – wciąga, uzależnia i działa jak emocjonalny rollercoaster. Magazyn Variety uznał ten film za „odważny i ultra romantyczny jak najsłynniejsze francuskie  filmy, które stały się światowymi hitami”, a The Telegraph za „romans kipiący emocjami i poczuciem humoru”.

09.07. godz. 21.00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

 

mojecorkiMoje córki krowy
reż. Kinga Dębska, Polska, 2015, 88 min

Orły 2015 – Nagroda publiczności
Festiwal Filmowy w Gdyni 2015 – Nagroda dziennikarzy

Wzruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. W rolach głównych zobaczymy Agatę Kuleszę, Gabrielę Muskałę i Mariana Dziędziela. Partnerują im Marcin Dorociński, Małgorzata Niemirska oraz Łukasz Simlat.

Marta (Kulesza) odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia (Muskała) jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi (Marcin Dorociński) to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki (Niemirska) zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem (Dziędziel). Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

17.07. godz. 19.15 Multikino sala nr 3 

 

mustangMustang
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja, Turcja, 2015, 97 min

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Mustang był nominowany do Oscara oraz Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film zdobył również nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015, nagrodę Publiczności na AFI Fest 2016 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku. Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

11.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 3 

 

nagranicyNa granicy
reż. Wojciech Kasperski, Polska, 2016, 97 min

Pojedynek na aktorskim szczycie! Laureaci Złotych Lwów – Andrzej Chyra i Marcin Dorociński w thrillerze Na granicy, debiucie fabularnym Wojciecha Kasperskiego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty, znanego m.in. z filmu „Nasiona”. Za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara Łukasz Żal („Ida”, „Joanna”). W pozostałych rolach występują Andrzej Grabowski i Janusz Chabior, a partneruje im dwójka aktorów młodego pokolenia: Bartosz Bielenia („Disco Polo”) i debiutujący na ekranie Kuba Henriksen.

Na granicy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca (Chyra) i dwóch synów (Bielenia, Henriksen), którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby poprawić swoje relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy (Dorociński), pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej  bazie,  wciąga bohaterów w mroczny                                    i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.

12.07. godz. 18.45 Multikino sala nr 3 (po filmie spotkanie z Andrzejem Chyrą)

 

nienasyceniNienasyceni
(A bigger splash), reż. Luca Guadagnino, Francja, Włochy, 2015, 120 min

MFF w Wenecji 2015 – udział w konkursie głównym

Miłość, seks i rock’n’roll na słonecznej wyspie u wybrzeży Sycylii. Wychwalany przez międzynarodową krytykę Ralph Finnes , niesamowita Tilda Swinton, seksowna gwiazda ekranizacji „Pięćdziesięciu twarzy Greya” – Dakota Johnson oraz charyzmatyczny Matthias Schoenaerts w naładowanym erotycznym napięciem filmie Luci Guadagnino („Jestem Miłością”), którego twórczość porównywana jest z dokonaniami Paolo Sorrentino – wybitnego reżysera „Wielkiego piękna” i „Młodości”. Wszystko to w pulsującym rytmie przebojów legendarnej grupy The Rolling Stones. Na ekranie, oprócz zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej wyspy, równie fascynujące kreacje, które dla Tildy Swinton przygotował sam Dior. Za pracę kamery odpowiada Yorick Le Saux – nagradzany autor zdjęć do „Basenu” François Ozona oraz „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmusha. Premiera filmu odbyła się podczas prestiżowego festiwalu filmowego w Wenecji.

Legendarna gwiazda rocka Marianne Lane (Tilda Swinton) wraz z ukochanym Paulem (Matthias Schoenaerts) uciekają przed zgiełkiem show biznesu. Spędzają upragniony urlop na oddalonej od świata, sąsiadującej ze słoneczną Sycylią, wyspie. Wszystko się jednak zmieni, kiedy z wizytą pojawi się były partner Marianne – Harry (Ralph Fiennes) wraz ze swoją piękną i wyzywającą córką Penelope (Dakota Johnson). Rajski spokój włoskiej wysepki zostanie zburzony przez zmysłowe i pełne seksualności napięcie. Nie zawsze można wygrać z ukrytymi pragnieniami.

13.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 3

 

obcenieboObce niebo
reż. Dariusz Gajewski, Polska, Szwecja, 2015, 107 min

­FPFF w Gdyni 2015 – udział w konkursie głównym, Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą 
Netia OFF CAMERA 2016 – Polski Noble Filmowy, Najlepsza rola żeńska

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) mieszkają w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzicom zastępczym. Miłość córki do matki zostaje wystawiona na próbę. Rodzice muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Obce niebo Dariusza Gajewskiego, autora obsypanej nagrodami „Warszawy”, to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, trzymająca w napięciu niczym najlepszy thriller. Na ekranie obok rewelacyjnych Agnieszki Grochowskiej i Bartłomieja Topy, występują znakomita dziewięcioletnia debiutantka Basia Kubiak oraz legenda skandynawskiego kina Ewa Fröling.

09.07. godz. 17.00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

 

skarbSkarb
(Comoara), reż. Corneliu Porumboiu, Francja, Rumunia, 2015, 89 min

Cannes 2015 – wygrana w Przeglądzie Un Certain Regard: Nagroda za talent

Czarna komedia, osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego.

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie sporej sumy pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

Skarb sprawia wrażenie dokumentu, jest nakręcony w charakterystycznym stylu współczesnych rumuńskich reżyserów, którzy do perfekcji opanowali umiejętność opowiadania fascynujących historii za pomocą prostej formy. Na tym tle prezentuje się lekko i dowcipnie, celnie i bez znieczulenia punktując ludzkie ułomności.

09.07. godz. 17.00 Państwowa Galeria Sztuki

 

Stare-grzechy-maja-dlugie-cienie-Aurora-FilmsStare grzechy mają długie cienie
(La isla minima), reż. Alberto Rodríguez, Hiszpania, 2014, 95 min

10 Nagród Goya, w tym najlepszy hiszpański film roku
MFF San Sebastian – Nagroda Jury, Srebrna Muszla dla najlepszego aktora

Południe Hiszpanii, rok 1980. Dwaj detektywi z Madrytu łączą siły w celu zbadania sprawy brutalnych morderstw młodych dziewczyn. Juan i Pedro pod względem ideologicznym różnią się diametralnie, ale muszą odłożyć na bok wszelkie animozje i to, co ich dzieli. Przed nimi zadanie schwytania bezwzględnego mordercy, od lat terroryzującego społeczność miasteczka, nad którą unosi się cień zupełnego lekceważenia kobiet, wynikającego z mizoginicznej tradycji.

Film zdominował tegoroczne nagrody hiszpańskiego przemysłu filmowego Goya, zdobywając 10 statuetek, w tym m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, aktora, za scenariusz i zdjęcia, a także otrzymał Nagrodę Jury i Srebrną Muszlę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian

11.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 3

 

synszawlaSyn Szawła
(Saul fia) reż. László Nemes, Węgry, 2015, 107 min

Oscary 2016 – Najlepszy film nieangielskojęzyczny
Złote Globy 2016 – Najlepszy film zagraniczny
Cannes 2015 – Grand Prix Festiwalu, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej, Najlepszy film dokumentalny lub fabularny przedstawiający życie, udział w konkursie głównym
Critics Choice 2016 – najlepszy film zagraniczny

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

15.07. godz. 19.00 Multikino sala nr 3

 

szukajackellySzukając Kelly
(Les cowboys), reż. Thomas Bidegain, Francja, 2105,104 min

Cezary 2016 – nominacje: najlepszy aktor, najlepszy film debiutancki, najlepsza muzyka filmowa
MFF w Valladolid 2015 – udział w konkursie głównym

Szukając Kelly to fabularny debiut reżyserski Thomasa Bidegaina, wielokrotnie nagradzanego scenarzysty, współtwórcy tak głośnych filmów, jak Prorok, Z krwi i kości czy Imigranci. Jak sam przyznaje,

Szukając Kelly to widowiskowy western w nowoczesnym stylu, wzorowany na Poszukiwaczach Johna Forda, skrojony na miarę naszych czasów, rozgrywający się w społeczności współczesnych kowbojów, w którym rolę Indian pełnią muzułmanie. To niezwykle wciągająca, epicka saga, która jest wbrew pozorom pozbawiona jakichkolwiek islamofobicznych wątków. Chodzi tu bowiem – zdaniem reżysera – o dekonstrukcję narracji dżihadu w kontekście jego odbioru na Zachodzie.

Główną tematyką filmu jest poszukiwanie nie tyle zaginionego członka rodziny, co przede wszystkim własnego człowieczeństwa i związanej z nim potrzeby tolerancji, akceptacji i niezależności.

Zdjęcia do filmu kręcono w różnych częściach świata: w malowniczej scenerii Radżastanu oraz przypominających Wyoming rejonach Francji. W filmie zagrał znany amerykański aktor John C. Reilly.

Film – przykład świadomej gry ze stylistyką westernu – wpisuje się w tradycję kultowych i głośnych obrazów, takich jak: Taksówkarz Martina Scorsese, Łowca jeleni Michaela Cimino i Dwa światy Paula Schradera.

16.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 4

 

smiercwsarajewieŚmierć w Sarajewie
(Smrt u Sarajevu), reż. Danis Tanović, Francja, Bośnia i Hercegowina, 2016, 85 min

MFF w Berlinie 2016 – Srebrny Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI

Najlepszy w Sarajewie Hotel Europa, 28 czerwca 2014 roku. Rocznica stulecia zamachu, który  doprowadził do I wojny światowej. Dziś również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy oczekują tylko wypłaty zaległych wynagrodzeń? Jak bardzo Princip z Hotelu Europa podobny jest do Gawriło Principa sprzed stu lat?

Już zapowiadający śmierć tytuł „ustawia” konflikt. Kto dopuści się morderstwa, kontynuując rozpoczęty sto lat temu łańcuch nieszczęść? Czy będzie to potomek Principa (zresztą nazywający się tak samo), który w zażartej kłótni z przepytującą go reporterką przyznaje, że zabicie paru bankierów to skuteczne lekarstwo na problemy tego świata? A może gangsterzy zaangażowani do powstrzymania strajku? Doprowadzony do ostateczności dyrektor? Tanović zadaje swoje fabularne pytanie w gorączkowym rytmie, filmując wnętrza hotelu w długich, wciągających ujęciach. Kamera wywija esy-floresy, pędząc krętymi korytarzami w rytm stukotu obcasów coraz bardziej poddenerwowanych bohaterów, a widz nie może oderwać wzroku od ekranu. Tak ożywia się na dużym ekranie politykę i historię. – Jakub Popielecki – Filmweb

15.07. godz. 19.20 Multikino sala nr 4

 

widze widzeWidzę, widzę
reż. Severin Fiala, Veronika Franz, Austria, 2014, 99 min

Sitges IFF 2014 – Grand Prize in Silver
Thessaloniki IFF 2014 – FIPRESCI Award (International Competition)
15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2015 – Nagroda Publiczności
Europejska Nagroda Filmowa 2015 za najlepsze zdjęcia

Surrealistyczny horror, psychologiczny thriller, kino transgresyjne? Wstrząsająca fabuła pary dokumentalistów Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz, choć wymyka się filmowym konwencjom, zbudowana jest w oparciu o klasyczne formy sterowania uwagą widza. Każdy kadr to scena, na której zgromadzono znaki-pułapki. Wydaje się, że prowadzą one prostą ścieżką ku prawdzie – nic bardziej mylnego. Dziesięcioletni bracia bliźniacy, Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Są nierozłączni i niemal identyczni, mimo że jeden wygląda na bardziej strachliwego i wrażliwszego, ulega szalonym pomysłom nieokiełznanego brata. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, nieszczęśliwa i obolała nie przypomina dawnej słodkiej mamy, wprowadza we wspólne życie nowe zasady. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. Tworzą opozycyjny front wobec jej coraz bardziej agresywnych zachowań. By odkryć, co stoi za obcością matki, sięgną po drastyczne środki. Czerpiący z psychoanalizy thriller stapia się tu w jedno z mrocznymi baśniami rodem z książek braci Grimm i ze społecznymi wizjami jakby wyjętymi z Władcy much, by następnie podążyć w stronę kina grozy. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach fabularny debiut Severina Fiali i Veroniki Franz zachwycił widzów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu – otrzymał Nagrodę Publiczności. Z kolei Martin Gschlacht, operator Widzę, widzę, podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie odebrał Prix Carlo Di Palma za najlepsze zdjęcia. Widzę, widzę został zgłoszony jako kandydat do Oscara reprezentujący Austrię w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

14.07. godz. 21.00 Państwowa Galeria Sztuki

 

victoriaVictoria
reż. Sebastian Schipper, Niemcy, 2015, 138 min

Niemieckie Nagrody Filmowe 2015 – Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsze zdjęcia
MFF Berlinale 2015 – Srebrny Niedźwiedź za najlepsze osiągnięcie artystyczne w kategorii zdjęcia

Rewelacja ubiegłorocznego Festiwalu w Berlinie. Laureat 8 nagród niemieckich Oscarów. „Victorię”  ogląda się w ciszy i skupieniu. Już od pierwszej, hipnotyzującej  sceny wiadomo, że tego filmu nie da się zbagatelizować. To thriller, którego akcja rozgrywa się nocą we współczesnym Berlinie. Reżyser pokazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, film składa się z jednego długiego ujęcia. Schipper nakręcił całość o 5 nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic.

Victoria, młoda kobieta z Madrytu, po wyjściu z klubu spotyka czterech chłopaków. To prawdziwi berlińczycy, którzy obiecują, że odkryją przed nią alternatywny świat stolicy Niemiec, inny niż ten znany z miejskich przewodników. Zauroczona dziewczyna nie ma nic do stracenia. Sielankę burzy prośba o zwrot niebezpiecznej przysługi, którą chłopcy są winni prominentnemu i tajemniczemu gangsterowi. Tej nocy zostanie szefową nowopoznanych kumpli.

14.07. godz. 21.00 Multikino sala nr 4

 

wobjeciachwezaW objęciach węża
reż. Ciro Guerra, Kolumbia/Wenezuela/Argentyna, 2015, 125 min

Oscary 2015 – Najlepszy film nieanglojęzyczny, nominacja
MFF Cannes 2015 – Nagroda Arte Cinema

Amazoński szaman Karamate to „ostatni Mohikanin” swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym oddzielnie szaman towarzyszy. Ich podróż przez Amazonię powoli zmienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, które dzieli od siebie 40 lat, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się dzieją. Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki. Po drodze spotykają niemal wszystko – od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę.

19.07. godz. 18.50 Państwowa Galeria Sztuki