Search

Śniadania z Awangardą

W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do Spółdzielni Dwie Zmiany na filmowe śniadania, gdzie w luźnej śniadaniowej atmosferze, będzie można w trakcie konsumpcji raczyć się wybranymi filmami z nurtu awangardy filmowej lat 20. oraz korespondującymi z nimi filmami z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu. 

 

CZŁOWIEK Z KAMERĄ FILMOWĄ

reż. Dżiga Wiertow, ZSRR, 1929, 68 min

Poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Setki perspektyw, doskonały montaż i wielki żywioł filmowania.

 

BERLIN, SYMFONIA WIELKIEGO MIASTA

reż. Walter Ruttmann, Niemcy, 1926, 65 min

24 godziny powszedniego dnia w Berlinie. Podczas realizacji operatorzy pracowali niekiedy ukrytymi kamerami, by zarejestrować sceny nasycone autentyzmem. Następnie zdjęcia zostały zmontowane, korzystając po części z techniki nakładania.

 

GABINET DR CALIGARI

reż. Robert Wiene, Niemcy, 1920, 65 min

W niewielkim niemieckim mieście dochodzi do serii zagadkowych morderstw. Przyjaciel jednej z ofiar odkrywa, że za wszystkim może stać wędrowny hipnotyzer. Jeden z najwybitniejszych obrazów niemieckiego ekspresjonizmu – nurtu nierzadko korespondującym z awangardą filmową lat. 20. i 30.

 

ZMĘCZONA ŚMIERĆ

reż. Fritz Lang, Niemcy, 1921, 105 min

Cztery opowieści (niemiecka, arabska, wenecka i chińska) połączone jedną myślą: „Nikt nie może ujść śmierci – lecz kto ofiaruje swe życie, ten je odzyskuje”. Dziewczyna, zrozpaczona po stracie ukochanego udaję się za ścianę losu. Tu płoną świece ludzkich żyć. Śmierć stawia jej warunek, jeśli uratuje choćby jedną z gasnących świec (uratuje jedno życie), jej ukochany zostanie jej zwrócony. Co ciekawe te trzy życia, to życia trzech młodych chłopców z różnych miejsc na świecie, ale także i różnych epok. Film z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu, ale podobnie jak Gabinet Dr Caligari korespondujący z nurtem awangardy filmowej.

 

Wstęp na pokazy jest bezpłatny, ale wymagane jest zamówienie śniadania z menu Spółdzielni Dwie Zmiany – menu dostępne jest w lokalu oraz na profilu Facebook Dwóch Zmian.