Search

Poznaj Jurora

Jak co roku prezentujemy filmy członków Jury sekcji konkursowych festiwalu, przy okazji których odbędą się spotkania z nimi. W tym roku będą to filmy: Anny Kazejak, Bartka Prokopowicza i Magdaleny Łazarkiewicz.

obietnicaOBIETNICA
reż. Anna Kazejak, Polska, Dania, 2014, 97 min

Camerimage 2014 – udział w konkursie 
FPFF w Gdyni 2014 – najlepsza drugoplanowa rola męska 

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…

 

chemiaCHEMIA
reż. Bartosz Prokopowicz, Polska, 2015,105 min

FPFF w Gdyni 2015 – udział w konkursie 
MFF w Karlowych Warach – udział w konkursie

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Film powstał na kanwie wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak’n’Roll.

 

nieobecnosc(NIE)OBECNOŚĆ
reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska, 2014, 66 min

Nieobecność w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz jest filmową impresją o jej zmarłym mężu reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu (1954-2008). Nie jest to opowieść stricte biograficzna, ani też streszczenie jego drogi twórczej, to raczej filmowa mozaika złożona z fragmentów etiud szkolnych, filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych i teatralnych, wzbogaconych o krótkie wypowiedzi członków rodziny: Magdaleny i Gabrieli Łazarkiewicz, Antoniego Komasy – Łazarkiewicza, matki Cecylii oraz Agnieszki Holland, przyjaciół i współpracowników: Zbyszka Hołdysa, Remigiusza Grzeli, Pawła Felisa, Marii Seweryn, Teresy Budzisz – Krzyżanowskiej, Wiesława Komasy i ks. Wojciecha Drozdowicza. Ten film jest bardzo osobistą próbą zmierzenia się z pytaniem, jak opisać bliskiego człowieka, który odszedł? Jak nie osadzić go w sztywnym gorsecie epitafium? Jak zmierzyć się z doświadczeniem śmierci człowieka bliskiego, nie ograniczając się tylko do uczuć bolesnych, związanych ze stratą, tak by oddać jego pełny wymiar, a nie tylko wizerunek stworzony po jego odejściu.