Search

O festiwalu

top

Sopot Film Festival 2017 to ósma letnia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, a 17. w swojej całej historii, odbywająca się jako międzynarodowe wydarzenie, promujące kulturę i twórczość filmową.

Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Sopot Film Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym kino autorskie oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów.

Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa „1-2” czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji debiutów i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział około 10-12 filmów, które w większości zostaną pokazane na sopockim festiwalu premierowo. Po raz drugi odbędzie się również międzynarodowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Nie zabraknie również małych form filmowych czyli międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych.

Jak co roku, najlepsze tytuły kina autorskiego i ambitnego sezonu, a także tytuły które nie znalazły się w dystrybucji kinowej w Polsce, zostaną zaprezentowane w trzech sekcjach: Spectrum 16/17, Spectrum DOC oraz Spectrum: Muzyka i Sztuka.

W 2017 roku przygotowano również wiele pasm tematycznych, a także 3 duże i 3 małe retrospektywy uznanych światowych i polskich twórców. Pojawi się również jak co roku pasmo poświęcone kinu skandynawskiemu – w roku 2017 poświęcone Norwegii. Obok niego w osobnym paśmie kina narodowego zaprezentowane zostanie Nowe Kino Rumuńskie.

Poza pokazami filmowymi organizatorzy przygotowali panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, Koncert Muzyki Filmowej, koncerty do kina niemego a dla najmłodszych widzów osobne pasmo filmowe dla dzieci oraz warsztaty filmowe.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, plaża przy Teatrze na Plaży wraz z Klubem Atelier oraz klubogaleria Trzy Siostry i Teatr Boto.