Search

Młode kino skandynawskie

baranyBarany, Islandzka opowieść,
reż. Grímur Hákonarson, Dania, Islandia, Norwegia, Polska, 95 min

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes
Laureat Srebrnej Żaby w kategorii najlepszy operator na festiwalu Camerimage

Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

„Barany. Islandzka opowieść” – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści”  – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

15.07. godz. 17.00 Multikino sala 3

glosniej od bombGłośniej od bomb
reż. Joachim Trier, Dania, Francja, Norwegia, 2015, 109 min

Trzeci film uznanego norweskiego reżysera, Joachima Triera, autora „Oslo, 31 sierpnia”, nominowany do Złotej Palmy na ubiegłorocznym MFF w Cannes i nagrodzony za reżyserię na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym.

W rolach głównych m.in. Jesse Eisenberg znany z roli założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga w filmie “The Social Network”, za którą był nominowany do Oskara. Isabelle Huppert –  niezapominana odtwórczyni roli głównej w “Pianistce” Michaela Hanekego.

Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.

16.07. godz. 17.00 Multikino sala 3

cossiemusistacCoś musi się stać
(Nånting Måste Gå Sönder), reż. Ester Martin Bergsmark, Szwecja, 2013, 82 min

MFF Rotterdam 2013 – Najlepszy film
Tribeca 2013 – Oficjalna selekcja

Historia trudnej miłości między androgynicznym Sebastianem i zbuntowanym Andreasem. Poznają się przypadkiem w męskiej toalecie, kiedy jeden broni drugiego przed pobiciem. Nie pasują do wyobrażeń o stereotypowych Szwedach – kradną piwo ze sklepu, tańczą tango na dachu – bo chcą doświadczać życia na własnych zasadach. Sebastian ukrywa w sobie drugą naturę, kobietę imieniem Ellie, która tak fascynuje i pociąga Andreasa. Obaj szukają swojej tożsamości, nie mieszcząc się w sztywnych ramach narzucanych przez społeczeństwo.

Od 10 lat próbuję wykręcać i obracać rzeczywistość. Staram się zbliżyć do doświadczeń i obrazów zakorzenionych głęboko w nas jako ludziach. Chcę, aby moje filmy głęboko wstrząsnęły publicznością, wzbudzając w nich dreszcz. Moim celem jest otwieranie świata przez moje filmy. Po ich obejrzeniu powinien otwierać się wachlarz możliwości. Chcę kwestionować nasze postrzeganie rzeczy, które uważamy za oczywiste, przez zwrócenie kamery w takim kierunku, o którym widzowie do tej pory nie mieli pojęcia. Moje filmy mówią do twojego wewnętrznego odmieńca i wyciągają do niego rękę. Nawołują do twojej głęboko skrywanej strony natury, aby wyszła na światło dzienne. – reżyser o swoich filmach.

16.07. godz. 21.00 Państwowa Galeria Sztuki

intruzIntruz
(Efterskal), reż. Magnus von Horn, Polska, Szwecja, Francja, 2015, 102 min

Nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż, jedyna pełnometrażowa polska produkcja pokazana w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes. „Intruz” to trzymający w napięciu debiut fabularny Magnusa von Horna, wielokrotnie nagradzanego absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za „Idę” Łukasza Żala.

Film trafi do kin w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, został także zaproszony na ponad 20 wiodących międzynarodowych festiwali filmowych. Tym samym stał się – obok filmu „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej – najlepiej przyjętą polską produkcją 2015 roku na świecie. Po międzynarodowej premierze w Cannes recenzenci podkreślali świetne kreacje aktorskie (debiutującemu Ulrikowi Muntherowi partneruje Wiesław Komasa), trzymającą w napięciu opowieść i brawurową realizację.

Fabularny debiut Magnusa von Horna, wspierany przez Zentropę Larsa von Triera, może pochwalić się świetnymi zdjęciami Łukasza Żala, odpowiedzialnego również za oskarową „Idę”. (…) Reżyseria von Horna jest dokładna i przemyślana, rozbudza nadzieje na kolejne projekty. – The Hollywood Reporter

„Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John – pod wpływem ekstremalnych emocji – dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Czytałem kiedyś akta policji o zbrodniach nastolatków. Młody chłopak zabił z zazdrości swoją dziewczynę, nie wiedział, co robi. Pochodził z normalnego domu bez patologii, bez alkoholu, bez narkotyków, bez przemocy. Zrobił to pod wpływem ekstremalnej emocji. Zadawałem sobie pytanie: czy ja bym tak mógł? I odpowiedziałem sobie: tak. – Magnus von Horn

15.07. godz. 21.00 Państwowa Galeria Sztuki

mojachudasiostraMoja chuda siostra
(Min lilla syster), reż. Senna Lenken, Niemcy, Szwecja 2015, 105 min

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2015
MFF Berlinale 2015 – Kryształowy Niedźwiedź i Nagroda Jury w sekcji Generation Kplus
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie 2015
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu 2015 – Nagroda jury dla najlepszego filmu nordyckiego

 „Moja chuda siostra” zdążyła już podbić serca światowej widowni. Ta opowieść o siostrzanej miłości wyjechała z nagrodą publiczności z festiwali w Göteborgu i Lecce. Na Berlinale, festiwalu klasy A, zdobyła Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation Kplus.

Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

17.07. godz. 15.00 Państwowa Galeria Sztuki

BLINDŚlepowidzenie
(Blind), reż. Eskil Vogt, Norwegia, 96 min

Sopot Film Festival 2014 – Najlepszy film konkursu 1-2
Nagroda na MFF w Sundance 2014
Nagroda FIPRESCI na OFF CAMERA 2014 w Krakowie

Trzydziestoparoletnia bohaterka filmu – Ingrid – niedawno straciła wzrok. Z każdym dniem izoluje się od świata zewnętrznego, który przestaje być dla niej przyjazny. Przesiaduje na rudym fotelu, słucha muzyki, popija herbatę. Boi się wychodzić z domu, bo przeraża ją obcy, niewidzialny świat. Siedzi więc całymi dniami w bezpiecznym mieszkaniu, próbując wypełnić jakoś czas podczas nieobecności męża, Mortena. Zaczyna pisać powieść. Najpierw dlatego by zatrzymać w ten sposób zapamiętane miejsca, przedmioty i barwy. Następnie, by dać upust swoim niepokojom wynikającym z podejrzeń o niewierność męża. Bohaterem powieści zostaje Morten. Ingrid wplątuje go w internetowy romans z samotną matką, Elin. Ale Elin to nie tylko kochanka, najwyraźniej może uchodzić za alter ego autorki, zwłaszcza od chwili kiedy też traci wzrok. Jest jeszcze trzecia postać, Einar – podglądacz i pasjonat pornografii. To bohater „zapasowy”, na wypadek gdyby Morten wrócił skruszony do Ingrid, wówczas autorka mogłaby wspaniałomyślnie skłonić drugą parę ku sobie. Ale ta historia, w miarę pisania, coraz bardziej się komplikuje. Do tego stopnia, że przejście od fikcji do realu staje się dla autorki coraz bardziej złożone. To film oparty na grze wyobraźni, swobodnie przeskakującej z poziomu na poziom. Śledzenie jak te dwie rzeczywistości nawzajem się przenikają, może uważnemu widzowi dostarczyć sporo satysfakcji. Pod warunkiem, że zechce podjąć tę grę.

„Ślepowidzenie” to film o poznaniu: jego ograniczeniach i możliwościach. O kreacyjnej mocy umysłu, usiłującego przezwyciężyć narzucone mu bariery. Już otwierająca sekwencja – kalejdoskop słów i obrazów, znaków i desygnatów – daje nam to jasno do zrozumienia. Norweski twórca skutecznie zaprzęga kino, medium stricte wizualne, do zapośredniczenia doznania utraty wzroku. Inny skandynawski reżyser (Lars Von Trier) w swoim słynnym filmie z wątkiem ślepoty („Tańcząc w ciemnościach”) dawał nam po głowie terrorem czarnego ekranu, a potem dosadnie dzielił świat swojej bohaterki na prawdę i musicalowe fantazje. Vogt proponuje bardziej skomplikowaną pajęczynę narracyjną. Dylematy epistemologii i ontologii są tu błyskotliwie przepisane na konflikty fabularne. – Jakub Popielecki

09.07. godz. 15.00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

bridgendTajemnice Bridgend
(Bridgend), reż. Jeppe Rønde, Dania, 2015, 105 min

Tribeca Film Festival 2015: Najlepsza Aktorka, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Montaż
Göteborg Film Festival 2015: Specjalnie Wyróżnienie – International Debut Award
Mannheim-Heidelberg International Filmfestival 2015: Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym

 Hannah Murray, gwiazda seriali „Skins” i „Gry o tron”, w elektryzującej i docenionej na światowych festiwalach filmowych opowieści o młodzieńczej fascynacji śmiercią i tajemniczych wydarzeniach, które do dziś nie zostały wyjaśnione.

Pełnometrażowy debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Rønde’ego jest zainspirowany autentyczną i poruszającą historią. W ciągu pięciu lat, od 2007 do 2012 roku, blisko osiemdziesięcioro nastolatków popełniło samobójstwo w małym walijskim miasteczku Bridgend.

Przejmujący i imponujący wizualną warstwą film Jeppe Rønde’ego opowiada historię nastolatki, która powraca do Bridgend. Reżyser, zamiast udzielać prostych odpowiedzi na pytania o przyczyny samobójstw młodych ludzi, analizuje relacje między nastolatkami a ich rodzicami oraz dynamikę młodzieżowych grup. Rønde łączy przy tym realistyczne sceny, nakręcone w autentycznym Bridgend, przy udziale walijskich aktorów, z wysmakowanymi, poetyckimi i magicznymi kadrami, jakie odsyłają do romantycznej, młodzieńczej fascynacji śmiercią.

Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w jednym z nich. Zdesperowany ojciec za wszelką cenę stara się uchronić swoje dziecko przed zgubnym wpływem znajomych, podczas gdy w Bridgend dochodzi do kolejnych samobójczych śmierci.

10.07. godz. 17.00 Państwowa Galeria Sztuki

wizytaWizyta
(The Visit), reż. Michael Madsen, Finlandia, Dania, 2014, 85 min

MFF Sundance 2015 – Konkurs główny filmów dokumentalnych
Camerimage 2015 – Konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych

 „Wizyta” to kolejny film w dorobku duńskiego reżysera Michaela Madsena, znanego w Polsce z filmu „Jądro ciemności”. To druga część jego „Trylogii Człowieczeństwa” (pierwsza część: „Jądro ciemności”, trzecia część: „Odyseja” – w trakcie produkcji). Film jest impresjonistycznym esejem dokumentalnym, przypominającym stylem takie obrazy filmowe jak „Koyaanisqatsi”. „Wizyta” przedstawia intrygująco wiarygodny scenariusz pierwszego na Ziemi spotkania człowieka z inteligentną formą życia z innego świata. Jest próbą pokazania portretu ludzkości, widzianego oczami obcej nam formy życia, zwiedzającej naszą planetę po raz pierwszy. Zdaniem reżysera film jest obrazem tego, co czeka nas w przyszłości. W „Wizycie” pojawia się imponująca plejada naukowców i ekspertów m. in z takich instytucji jak: Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami, Rządu Wielkiej Brytanii, SETI, czy NASA.

Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Co im powiemy, gdy ich spotkamy? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? Wiedeński UNO-city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z czterech głównych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku.

Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk Dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi  wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu – czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?

16.07. godz. 15.40 Państwowa Galeria Sztuki

wojnaWojna
(Krigen), reż. Tobias Lindholm, Dania, 2015, 115 min

Oskary 2015 – Najlepszy film nieanglojęzyczny, nominacja
MFF Portland 2015 – Nagroda publiczności
MFF Wenecja 2015 – Udział w konkursie

Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.

„Wojna” jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie. Obraz określany jest przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.

17.07. godz. 21.00 Multikino sala 4

sparrowsWróble (Sparrows)
reż. Rúnar Rúnarsson
Chorwacja, Dania, Islandia, 2015, 99 min

MFF w Salonikach – Konkurs główny

Wróble to najnowszy film Rúnara Rúnarssona, który doceniony został przez widzów i krytyków na całym świecie. Zdobył główną nagrodę na MFF w San Sebastian oraz nagrodę dla najlepszego filmu na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Szesnastoletni Ari zachwyca głosem w kościelnym chórze. Muzyka jaką wykonuje chór i architektura wnętrza kościoła, gdzie występuje, tworzą uduchowioną harmonię. Tymczasem jego własna, wewnętrzna harmonia ulega zburzeniu przez decyzję matki, która postanawia wyjechać do Afryki w towarzystwie nowego męża. Syna wysyła na północ pod opiekę ojca, którego nie widział od 6 lat. Teraz właściwie musi poznać go na nowo. Nie jest to proste zadanie, a ojciec niczego mu nie ułatwia. Bardziej od syna interesuje go alkohol i nieustanne balangi. Zdołał już zresztą utracić na ten cel rodzinny majątek.

Historie o podróży z dzieciństwa do dorosłości, o relacji ojca i syna oraz o miłości, pokazane na tle zapierających dech w piersiach Fiordów Zachodnich. Subtelne, klimatyczne kino atmosfery, które porwało w intrygującą podróż widzów na całym świecie.

16.07. godz. 19.00 Multikino sala 4