Search

Marcin Wrona – In Memoriam

1973-2015. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, doktor Sztuki Filmowej, absolwent reżyserii WRiTV im. K. Kieślowskiego, absolwent filmoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński), absolwent scenopisarstwa (Binger Film Insitut, Amsterdam). Był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wykładał reżyserię na WRiTV na Uniwersytecie Śląskim, był członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Film 1-2.

Ze swoim studenckim filmem „Człowiek magnes” (2001 r.) Marcin Wrona odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali. Na wielu z nich film zdobył uznanie m.in. zwyciężył na Tribeca Film Festiwal, organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku, w kategorii Najlepszy Film Studencki. Kolejny film w jego reżyserii, tym razem krótkometrażowy „Telefono” (2004 r.), został doceniony przez samego Pedro Almodovara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera. W 2007 r. Marcin Wrona za scenariusz „Mojej krwi” zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes. Reżyser zrealizował „Moją krew” w 2009 r. i zdobył za swój debiutancki film Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę za Scenariusz na Festiwalu Debiutów Młodzi i Film w Koszalinie (2009 r.). „Chrzest”, zrealizowany rok później, to drugi film pełnometrażowy reżysera, który został nagrodzony na festiwalach w kraju i za granicą w tym Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni. Marcin Wrona reżyserował także spektakle dla Teatru Telewizji. W 2004 r. za swój debiut teatralny pt. „Pasożyt” otrzymał nagrodę na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Za kolejną sztukę „Skaza” otrzymał w 2006 r. nagrodę jury Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach oraz nagrodę reżyserską na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Potem była „Kolekcja” (2006 r.) oraz „Doktor Halina” (2008 r.). Oba przedstawienia zostały docenione i nagrodzone za kreacje aktorskie na festiwalu w Sopocie. W 2013 r. dla Teatru Telewizji wyreżyserował „Moralność Pani Dulskiej”.

 

mojakrewMoja krew
Polska, 2009, 91 min

Konkursy główne FPFF w Gdyni w 2009 r.
Nowe Horyzonty 2009 – Konkurs Filmów Polskich

Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka, która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów.

10.07. godz. 15.00 Państwowa Galeria Sztuki

demonDemon
Polska, Izrael, 2015, 93 min

Festiwal w Sitges 2015
Orły 2016 za najlepszą rolę pierwszoplanową męską

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia, zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety, dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

17.07 godz. 21.00 Multikino sala nr 3