Search

Magdalena Cielecka

2717

Aktorka teatralna i filmowa. W 1995 roku ukończyła wydział aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jeszcze jako studentka zadebiutowała rolą Dziecka w Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej na scenie Starego Teatru. Za swoją pierwszą rolę w filmie – zakonnicę Annę w Pokuszeniu” Barbary Sass (1995) – otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na 20. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W latach 1995-2001 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. W latach 2001-2007 występowała w warszawskim Teatrze Rozmaitości (od 2003 roku TR Warszawa). Obecnie jest w zespole Nowego Teatru w Warszawie, któremu szefuje Krzysztof Warlikowski.

Stworzyła szereg interesujących kreacji teatralnych – od roli Albertynki w „Operetce” Gombrowicza (1995) i Pam w „Ocalonych” (1996) Edwarda Bonda, przez role teatru telewizji (Judyta w „Księdzu Marku” Juliusza Słowackiego, Krysia w „Historii” wg Witolda Gombrowicza, anorektyczka Sandra w „Sandrze K.” wg opowiadania Manueli Gretkowskiej) po kreacje w teatralnych inscenizacjach Grzegorza Jarzyny, które przyniosły jej sukcesy w kraju i zagranicą. Jedną z głośniejszych była rola w sztuce „4.48 PSYCHOSIS” Sary Kane (2002), czy – choćby – Nastazji Filipownej w „Księciu Myszkinie” (2000) wg „Idioty” Fiodora Dostojewskiego. Cielecka grała też u Krzysztofa Warlikowskiego (1999, rola Ofelii) i Andrzeja Seweryna (Elmira w sztuce teatru telewizji „Tartuffe czyli obłudnik” według Molière’a, 2000 rok).

Trzy lata po debiucie filmowym zagrała w filmie „Amok” Natalii Korynckiej- Gruz (1998), w 1999 po raz kolejny spotkała się z Barbarą Sass przy okazji realizacji filmu „Jak narkotyk”. W 2000 roku zagrała u Piotra Wereśniaka w komedii romantycznej „Zakochani” (wraz z Bartoszem Opanią) oraz w „Egoistach” Mariusza Trelińskiego, a w 2001 – w „Listach miłosnych” Leszka Wosiewicza.

W 2004 roku aktorka zagrała jedną z głównych ról w filmie „Trzeci” Jana Hryniaka (obok Marka Kondrata). Rok później wystąpiła obok Leona Niemczyka w filmie „Po sezonie”. W 2006 roku użyczyła głosu Annie Marii w polskiej wersji językowej gry „Broken Sword: Anioł Śmierci”.

W 2006 roku pojawiła się aż w trzech produkcjach: „S@motność w sieci” Witolda Adamka, „Palimpsest” Konrada Niewolskiego (w obu partneruje jej Andrzej Chyra) oraz w debiutanckim „Chaosie” Xawerego Żuławskiego. Kolejnym projektem, w którym aktorka po raz kolejny spotkała się z Andrzejem Chyrą jest film Andrzeja Wajdy „Katyń” (2007). W 2009 roku zagrała w filmie „Mniejsze zło” oraz „Demakijaż”. Rok później wcieliła się w Joannę w „Wenecji”.

W 2015 roku zagrała w „Córkach dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i „Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego, które otrzymały w 2016 roku Srebrnego Niedźwiedzia na MFF Berlinale za najlepszy scenariusz.

Z publicznością Sopot Film Festivalu spotka się po seansie filmu „Egoiści” Mariusza Trelińskiego.