MFF Göteborg – udział w konkursie głównym

Kiedy wiosną 1986 roku spora część świata żyła wybuchem elektrowni jądrowej w Czarnobylu i widmem promieniotwórczej katastrofy, najważniejszym wydarzeniem dla młodej bohaterki filmu utalentowanej reżyserki Inari Niemi była przeprowadzka do małej wioski na południu Finlandii. Zwłaszcza gdy na drodze Marii pojawia się piętnastoletnia Mimi.

Pomiędzy dorastającymi dziewczynami szybko zawiązuje się uczucie, za sprawą którego wspólnie przeżywają pełne namiętności lato. Mimo niesprzyjających okoliczności, bo z głośników radiowych co rusz wybrzmiewają ogłoszenia o nadciągającej katastrofie, mogącej wpłynąć na dalszy los bohaterek. Kiedy po dwudziestu latach Maria przybywa w to miejsce, by zaopiekować się chorą matką, wspomnienia tamtego lata wracają do niej z wielką siłą.

Fińska reżyserka z dużym wyczuciem buduje historię o dojrzewaniu w cieniu wszechogarniającego lęku. Opowiada o sile uczucia oraz pięknie młodości, konfrontując ją z dorosłym życiem bohaterki, w którym tytułowego światła jest już zdecydowanie mniej.

LIGHT LIGHT LIGHT
(Valoa Valoa Valoa),

reż. Inari Niemi,

Finlandia,

2023, 91 min.

 

POKAZ PRZEDPREMIEROWY