Search

Konkurs DOC

BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY

reż. Marcin Borchardt, Polska, 2017, 80 min

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” (2014).

 

21 x NOWY JORK

reż. Piotr Stasik, Polska, 2016, 70 min

Dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Podróżni w różnym wieku, o różnych kolorach skóry pochodzą z różnych zakątków świata i z różnych powodów znaleźli się w Nowym Jorku. Kamera, z podziemia, wychodzi za nimi na powierzchnię, aby obserwować chwile z ich życia – od śmiesznych i absurdalnych do dramatycznych i pełnych smutku. Oniryczne obrazy Nowego Jorku, intymna narracja i klimatyczna muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu widz ma szansę zbliżyć się do nieznajomych i pochylić się nad ich losem.

 

DWA ŚWIATY

reż. Maciej Adamek, Polska, 2015, 51 min

Dwunastoletnia Laura mieszka z głuchoniemymi rodzicami. Dziewczynka jest ich przewodniczką po codzienności – tłumaczy im na język migowy informacje konieczne do zrozumienia tego, o czym mówi się na spotkaniach, wywiadówkach czy formalnych rozmowach, w których uczestniczą. Widzowie obserwują życie codzienne dziecka wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek, orientującego się w rzeczywistości znacznie bardziej niż jego rówieśnicy.

 

BALATON METHOD

reż. Bálint Szimler, Węgry, 2016, 85 min

Podróż dokumentalna, dzięki której poznajemy piękno krajobrazu otaczającego największe jezioro Węgier Balaton oraz niezwykle prężnie rozwijającą się młodą scenę muzyczną tego kraju. To seria koncertów filmowanych w różnych porach dnia, w różnych miejscach, począwszy od portów, statków, knajpek, hotelowych balkonów, do kościołów, tworzących portret charakterystycznej atmosfery każdego miejsca. Intrygujący, pełen energii i piękna muzyczny film dokumentalny nie poddający się klasyfikacji. Zaskakuje poziom współczesnych węgierskich zespołów. Świetne kompozycje na światowym poziomie – prawie zupełnie nieznane w Polsce.

 

DZIWNY ROMANS Z WŁASNYM EGO

(A Strange Love Affair with Ego), reż. Ester Gould, Holandia, 2015, 91 min

Reżyserka filmu Ester Gould poprzez losy różnych kobiet mieszkających w odległych od siebie metropoliach opowiada historię swojej starszej siostry Rowan, która z małego szkockiego miasta wyjeżdża do Londynu studiować sztukę. Zafascynowana jej przebojową osobowością nie zauważa dramatu narcystycznej dziewczyny. Za presję bycia w centrum uwagi trzeba często zapłacić wysoką cenę. „Dziwny romans z własnym ego” to niezwykłe studium lęków współczesnych celebrytów.

 

NA MOŚCIE ŚMIERCI I ŻYCIA

(On the Bridge of Death and Life), reż. Lola-Jia Liu, Niemcy, 2016, 98 min

Każdego roku tysiące turystów odwiedza olbrzymią konstrukcję mostu na rzece Jangcy w chińskim mieście Nankin. Każdego roku wielu z nich przybywa na niego aby rozstać się ze swoim życie. Jednakże jest jedna osoba zdeterminowana żeby powstrzymać skoczków przez samobójczą śmiercią w otchłani rzeki: Chen Si. Przez ostatnie 13 lat poświęca każdy wolny dzień żeby patrolować most. Ma na swoim koncie aż 200 uratowanych żyć i został okrzyknięty narodowym bohaterem i specjalistą od negocjacji z potencjalnymi samobójcami.

 

UCHO WEWNĘTRZNE

reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała, Polska, 2016, 74 min

Próba przedstawienia artystycznej biografii Mikołaja Trzaski (saksofonisty, klarnecisty i kompozytora) w kontekście łączących go relacji z innymi muzykami oraz podczas indywidualnych poszukiwań, refleksji wypływających z poszczególnych spotkań. Wśród najbliższych współpracowników głównego bohatera znajdują się m.in. gitarzysta Raphael Rogiński oraz pisarz Andrzej Stasiuk. Trzaska prowadzi nas przez meandry polskiej i światowej sceny muzyki improwizowanej wskazując na obszary, inspiracje, korzenie, z których owa muzyka czerpie. Istotne okazują się dociekania pod powierzchnią wydobywanych dźwięków; znaczenia, konotacje, jakie ze sobą niosą. Przemiana jaka dokonuje się w bohaterze dotyczy bardziej sfery egzystencjalnej aniżeli formalnej. Film jest opowieścią o relacyjności spotkań muzycznych, poszukiwaniu tożsamości, przyjaźni i przemijaniu.

 

JURY KONKURSU DOC

Aneta Kopacz

Polska reportażystka, reżyser filmów dokumentalnych, autorka m.in. filmu dokumentalnego „Joanna”, który w 2013 wyreżyserowała będąc również koproducentem, współautorką scenariusza i montażu tej produkcji. Film ten otrzymał liczne nominacje, wyróżnienia i nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych. Został m.in. nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.

Mirosław Przylipiak

Historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jest wykładowcą akademickim z zagadnień kina i kultury audiowizualnej. Autor książek i publikacji naukowych.

Joanna Cichocka-Gula

Wieloletnia kierownik działu kultury TVP Gdańsk. Scenarzystka, reżyser i realizator filmów dokumentalnych, m.in. „Polonia Sopocka” (2009). Związana z Festiwalem Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Sopockim Festiwalem Dwa Teatry, od 2010 roku wiceprezydent Miasta Sopotu.