Search

Konkurs 1-2

BEZ IMIENIA

(Without Name), reż. Lorcan Finnegan, Irlandia, 2016, 93 min

Nie jesteś sam w lesie… Eric, który pracuje jako geodeta, wyalienowany zarówno od bliskich jak i życia w mieście, podróżuje po terenach leśnych Irlandii aby znaleźć najlepsze miejsce na dużą deweloperską inwestycję. Znajduje idealne miejsce, które zaczyna go coraz bardziej fascynować ale jednocześnie mocno niepokoić. Tajemnica, która wciąga go do leśnego więzienia. Istnienie bez imienia…

INFLAME

reż. Ceylan Özgün Özçelik, Turcja, 2016, 94 min

Główna bohaterka Hasret pracuje dla tureckiego telewizyjnego serwisu informacyjnego. Program i jego wydawcy działają w zgodzie z maksymą: „to, co widać i słychać, ustanawia prawdę”. Nagle jednak wszystko się zmienia, a stacja zostaje poddana rządowej inwigilacji i cenzurze, podczas gdy jej pracownicy mają zakaz korzystania z serwisów społecznościowych i komentowania wypowiedzi polityków. Wkrótce potem Hasret, przeniesiona przez swą apodyktyczną szefową do innego działu, zostaje zwolniona, a dnie spędza samotnie, siedząc na kanapie w mieszkaniu. Kobieta zaczyna doświadczać szeregu halucynacji, słyszeć głosy i obserwować niepokojące zdarzenia. A co więcej, orientuje się, że być może wypadek samochodowy sprzed dwudziestu lat, w którym zginęli jej rodzice, wcale nie jest całą prawdą o ich śmierci. Reżyserka filmu Ceylan Özgün Özcelik tworzy przekonujące studium paranoi i wyobcowania, pogłębiających się ze względu na sytuację polityczną w Turcji. Psychiczne niepokoje i schorzenia głównej bohaterki, stawiającej na prywatnej i osobistej płaszczyźnie czoła bezdusznemu systemowi, stają się metaforą coraz bardziej postępującej alienacji i nieprzepracowanej społecznej traumy.

KAMPER

reż. Łukasz Grzegorzek, Polska, 2016, 89 min

Znacie ich. Para trzydziestolatków – kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

PODRÓŻNIK

(The Traveller) reż. Hadi Ghandour, Liban, Francja, 2016, 100 min

Andan, agent biura podróży z małej Libańskiej wioski, zawsze marzył o podróżach po świecie, ale nigdy nie miał okazji opuścić swojego kraju. Żyje wraz żoną i dzieckiem błądząc z głową w chmurach aż jego szef postanawia wysłać go  do Paryża w interesach. W ten sposób Andan trafia do Miasta Świateł, w którym ponownie odkrywa samego siebie, jednocześnie gubiąc się, porzucając wszystkie dotychczasowe reguły jego uporządkowanego życia. Czy odnajdzie się na nowo?

POŁÓWKA

(The Half) reż. Cagil Nurhak aydogdu, Turcja, 2016, 95 min

Historia dwóch połówek, które odnajdują się aby stanowić jedną całość. Fidan jest 15-latką z ubogiej rodziny, mieszkającej we wschodniej Turcji. Jej ojciec oddaje ją w zamian za spłacone długi do rodziny w zupełnie innej części Turcji aby poślubiła ich 35-letniego syna Saliha. Po długiej podróży okazuje się, że w pomimo swojego wieku Salih jest opóźniony w rozwoju na poziomie młodszym niż 15-letnia Fidan. Niemniej z czasem rodzi się coraz większa więź między nimi…

THE HABIT OF BEAUTY

reż. Mirko Pincelli, Włochy, Wielka Brytania, 2016, 89 min

Przejmująca opowieść o marzeniach, miłości i bolesnej stracie. Tragiczna śmierć syna sprawiła, że szczęśliwy związek Eleny i Ernesto w jednej chwili stracił rację bytu. Po tym traumatycznym wydarzeniu każde z nich próbowało ułożyć sobie życie na nowo, z dala od drugiej osoby. Oboje rzucili się też w wir pracy. Kobieta skupiła się na prowadzonej przez siebie galerii sztuki, mężczyzna zarabiał jako fotograf mody, prowadząc często warsztaty dla trudnej młodzieży.

Podczas jednego z nich, w więzieniu, poznał zbuntowanego Iana. Wyjście na wolność oznaczało dla chłopaka powrót do dawnych problemów, a fotografia stanowiła dla niego jedyną odskocznię. Między mężczyznami zaczęła budować się więź, która w pewnym momencie przeniosła się też na Elenę. Bo to właśnie z byłą żoną kontaktu szukał poważnie chory Ernesto, chcąc zorganizować ostatnią wystawę swoich prac. The Habit of Beauty to kameralna opowieść o życiu w cieniu tragedii i desperackim poszukiwaniu odkupienia. Debiutujący w fabule Mirko Pincelli składa ten film z emocji, pojedynczych gestów, spojrzeń, które czasem wyrazić mogą znacznie więcej niż słowa.

WSZYSTKIE NIEPRZESPANE NOCE

reż. Michał Marczak, Polska, Wielka Brytania, 2016, 100 min

Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną i przeprowadza się do mieszkania najlepszego kumpla, Michała. Obaj rzucają się w wir nocnego życia, od kameralnych „domówek” przez imprezy klubowe i plenerowe festiwale. Nie przejmują się niczym, nie ustając w pogoni za znalezieniem swojego miejsca w życiu. Ze szczerych rozmów, całonocnych zabaw i wędrówek wyłania się obraz marzeń, ale także lęków i frustracji. Nagłe pojawienie się w ich życiu byłej dziewczyny Michała, tajemniczej Evy, wystawi ich przyjaźń na próbę. Pulsująca w rytmie uczuć i muzyki historia opowiedziana zostaje z perspektywy przyjaciół, uwikłanych w miłosny trójkąt.

 

JURY KONKURSU

Katarzyna Hermann

Aktorka teatralna i filmowa. Związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W filmie debiutowała w 1996 roku rolą Iwony w filmie „Urok wszeteczny”. W 1997 roku zagrała Janeczkę Jurewicz, siostrę Marysi w popularnym serialu „Boża podszewka”. Dużym sukcesem dla aktorki była rola w serialu Agnieszki Holland, „Ekipa”, gdzie stworzyła niezapomnianą, pełną charakteru postać Aleksandry Pyszny, szefowej Gabinetu Politycznego Premiera. Następnie zagrała Magdę Basiak, żonę „Mnicha”, w filmie „Świadek koronny” i jego serialowym odpowiedniku, w „Odwróconych”.

Szczepan Twardoch

Pisarz i publicysta, Ślązak. Urodził się 23 grudnia 1979 roku w Żernicy. Z wykształcenia socjolog i filozof. Znawca języka i kultury śląskiej. Pisarz i publicysta. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura. Publikował w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i Cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej”, „Arcanach”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” jako niezależny publicysta. Laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura za powieść „Morfina”. Ostatnią powieścią Twardocha jest powieść „Król”.

Artur Zaborski

Krytyk filmowy, były redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl, publikuje w „Kinie”, „Aktivist”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej” i portalach Interia.pl i ARTPapier. Studiował krytykę literacką oraz filmoznawstwo. Redaktor działu filmowego kwartalnika „Fragile”.