Search

Kamera na/focus on: Joachim Trier

JOACHIM TRIER

ur. 1974 r. Norweski reżyser i scenarzysta filmowy. Pochodzi z filmowej rodziny, jego rodzice oraz dziadek zajmowali się kręceniem filmów. Studiował w Danii (Filmhøjskolen) oraz w Londynie. Realizował filmy reklamowe, ma na koncie także dzieła krótkometrażowe.

W pełnym metrażu debiutował dobrze przyjętym komediodramatem „Reprise”, do którego był także współautorem scenariusza. Jego bohaterami są dwaj, przyjaźniący się od dziecka, młodzi pisarze próbujący opublikować swe debiuty. Dzięki niemu zyskał uznanie, zdobywając kilka międzynarodowych nagród, w tym za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach oraz wygrał sekcję „Odkrycia” w Toronto. Wkrótce potem, w 2007 roku, trafił na listę 10 obiecujących reżyserów wg magazynu „Variety”.

W swoim drugim filmie „Oslo, 31 sierpnia”, który w 2011 r. miał premierę w Cannes. Sam trzydziestoparoletni wówczas Trier wiarygodnie uchwycił obraz współczesnego pokolenia trzydziestolatków, czym ugruntował sobie pozycję reżysera tzw. nurtu kina skandynawskiego.

Trier powrócił do Cannes w 2015 r. ze swoim anglojęzycznym debiutem „Głośniej od bomb”, nakręconym w Nowym Jorku.

 

OSLO, 31 SIERPNIA 

(Oslo, 31. august), Norwegia, 2011, 95 min

Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2012 – najlepszy reżyserii i najlepszy montaż

Cezary 2012 – nominacja: najlepszy film zagraniczny

Film to opowieść o jednym dniu z życia, uzależnionego od narkotyków, Andersa. Młody mężczyzna, nieusatysfakcjonowany życiem, jakie prowadzi, jest dręczony przez duchy przeszłości. Kiedyś miał pracę, rodzinę, przyjaciół i spełnienie. Dziś – przed trzydziestką – nie zostało mu z tego nic. Właśnie wychodzi z ośrodka odwykowego i spotyka się ze znajomymi z dawnych lat. Choć ich historie nie napawają optymizmem, Anders i tak czuje się od nich gorszy. Frustracja i depresja odbierają mu z czasem nawet umiejętność odczuwania emocji. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.

GŁOŚNIEJ OD BOMB 

(Louder than bombs), Norwegia, Dania, Francja, 2015, 109 min

Cannes 2015 – udział w konkursie głównym

Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2016 – najlepszy reżyser, zdjęcia, montaż, scenariusz

W rolach głównych m.in. Jesse Eisenberg znany z roli założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga w filmie „The Social Network”, za którą był nominowany do Oskara. Isabelle Huppert –  niezapominana odtwórczyni roli głównej w „Pianistce” Michaela Hanekego. Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.