Search

Bartek Prokopowicz

3572

Uznany i doświadczony operator filmowy i reżyser.  W 1995 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi.

Już podczas studiów nie tylko kręcił studenckie etiudy pod kierunkiem Witolda Sobocińskiego i Jerzego Wójcika, ale uczestniczył też w realizacji profesjonalnych fabuł – m.in. Kamień na kamieniu (1995), Gry uliczne (1996), Poznań 56 (1996), Czas zdrady (1997). Praca z  Ryszardem Lenczewskim, Łukaszem Kośmickim i Krzysztofem Ptakiem, a później z Pawłem Edelmanem (Historie miłosne, Kroniki domowe, Szczęśliwego Nowego Jorku) okazała się wspaniałą szkołą zawodu. Mając zaledwie 25 lat zadebiutował jako samodzielny operator filmem Darmozjad polski (1997) Łukasza Wylężałka. W polskim kinie równie młodo za kamerą nie debiutował nikt.

Jako dwudziestoparolatek nagrodzony „Złotą Kaczką“ za całokształt twórczości. Współpracował z Krzysztofem Krauze, Andrzejem Wajdą, Filipem Bajonem, realizując kilkanaście filmów fabularnych, m.in. „Dług”, „Komornik”, „Przedwiośnie”.

Najbardziej osobistym filmem Bartosza Prokopowicza jest telewizyjny dokument „Magda, miłość i rak” (2009) Aliny Mrowińskiej – opowieść o żonie operatora i jej walce z chorobą nowotworową. To nie tylko film o walce z chorobą, ale i opowieść o miłości, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile.

O zmarłej w 2012 roku żonie Prokopowicz opowiedział ponownie  w fabularnym filmie „Chemii” z 2015 roku. Film ten jest debiutem reżyserskim a jego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Bartosz Prokopowicz wyreżyserował również ponad 100 reklam, pracując dla największych marek w Polsce i na świecie.

Na Sopot Film Festivalu będzie członkiem Jury Konkursu 1-2 filmy.

Spotkanie z Bartoszem Prokopowiczem odbędzie się po projekcji filmu Chemia.