Search

Anna i Wilhelm Sasnalowie

Wilhelm Sasnal – ur. 1972 r. w Tarnowie. Artysta, malarz i autor filmów. Ukończył wydział malarstwa krakowskiej ASP. W latach 1996-2001 współtworzył grupę „Ładnie”. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W 2011 r. wraz z żoną Anną napisali scenariusz i wyreżyserowali film „Z daleka widok jest piękny”. Dwa lata później powstały kolejne dwa ich filmy – „Huba” oraz dokumentalny „Aleksander”.

Anna Sasnal – ur. w 1973 r. Montażystka, scenarzystka i twórczyni filmów. W duecie z mężem, Wilhelmem, tworzy filmy dokumentalne i fabularne. Posłużyła swojemu mężowi za inspirację kilku obrazów.

 

Z daleka widok jest piękny
Polska, 2011, 77 min

Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie „Nowe Filmy Polskie” na MFF Nowe Horyzonty
Udział w Konkursie Głównym na MFF w Rotterdamie

W podkarpackiej wiosce latem toczy się nieco ospałe, wypełnione codziennymi czynnościami życie. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi w wakacyjnym nastroju kąpią się w rzece. Główny bohater filmu – Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką – zbiera złom, tnie na części stare samochody.  Planuje, że gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.

To opowieść o pozornie bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Bohaterowie filmu żyją razem, starzy i młodzi, kilkanaście rodzin. Ich świat jest w przestrzeni ograniczony, ale rozpoznany i odpowiednio zhierarchizowany.

14.07. godz. 17.00  Teatr Boto

hubaHuba
Polska, Wielka Brytania, 2014, 66 min

Bohaterzy filmu to stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On, odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmu pracy traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Bohaterowie podejmują próbę bycia razem, ale ich przypadkowe wspólne życie to przenikanie się, zlewanie w jedno opresji. W filmie obserwacji podlega nie tylko monotonna codzienność bohaterów, ale również proces ich życiowej degradacji. Zastosowana przez Sasnalów minimalistyczna forma w pełni oddaje monotonię ukazywanej na ekranie egzystencji. Film jest też próbą rozliczenia się z kosztami transformacji ustrojowej.

11.07. godz. 16.00 Państwowa Galeria Sztuki