Search

Andrzej Chyra

3563

Aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Zadebiutował rolą Benvollo w filmie „Kolejność uczuć”. Prawdziwą popularność przyniosła mu rola w Gerarda w „Długu” Krzysztofa Krauzego. Od tej pory śmiało można o nim mówić „gorące nazwisko”. Jego twarz zdążyli już poznać nawet mniej wytrawni kinomani.

Chyra studiował na warszawskiej PWST, zarówno na wydziale aktorskim jak i reżyserskim. Ten pierwszy ukończył w 1987, a ten drugi w 1994 roku. W latach 1987-88 występował w Teatrze Rampa w Warszawie, w latach 1989-90 w Teatrze Studyjnym w Łodzi. W 1994 roku w Teatrze „Stara Prochownia” wystawił sztukę „Z dziejów alkoholizmu w Polsce”.

Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1988 roku w „Dekalogu IV”, ale jego prawdziwym debiutem był film „Kolejność uczuć” Radosława Piwowarskiego. Potem była niewielka rola w „Zawróconym” Kazimierza Kutza, oraz serialach „Bar Atlantic” i „Boża podszewka”. Po małym występie w „Miodowych latach” Chyra dostał swą przełomową rolę w „Długu”. Jego Gerard, który od pary głównych bohaterów egzekwuje dług, którego tak naprawdę nie ma, był w swym okrucieństwie niezwykle przekonujący i przerażający. Aktor został za tę kreację uhonorowany na festiwalu w Gdyni. Następnie zagrał u kolegi z planu „Długu”, Jacka Borcucha, w „Kallafiorze”. W 2000 roku dołączył do obsady serialu telewizyjnego „Miasteczko”.

W 2000 roku ponownie pojawił się u Krzysztofa Krauzego. Tym razem w „Grze”, filmie zrealizowanym w ramach cyklu „Wielkie rzeczy”. Można go też było zobaczyć w „Wyroku na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy i w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Po „Przedwiośniu” Filipa Bajona oraz „Gdzie żyją Eskimosi” Tomasza Wiszniewskiego, Chyra zagrał w „Wiedźminie”, adaptacji powieści Andrzeja Sapkowskieogo w reżyserii Marka Brodzkiego. Z Magdaleną Cielecką i Piotrem Fronczewskim spotkał się następnie na planie serialu „Defekt” Macieja Dutkiewicza. Jerzy Stuhr obsadził go również w „Pogodzie na jutro” w 2003 roku. Z Cielecką współpracował potem w „Powiedz to, Gabi” Ronalda Rowińskiego.

Jeszcze w 2003 roku zagrał jedną z głównych ról w „Symetrii” Konrada Niewolskiego. Arkadiusz Jakimowski zaproponował mu udział w „Zmruż oczy”. Widzowie telewizyjni mogą go także pamiętać z roli nadkomisarza Krzysztofa Rysia w serialu „Oficer”. Potem było „Ono” Małgorzaty Szumowskiej oraz ponowna praca z Borcuchem przy okazji „Tulipanów”. Kolejną po „Długu” ważną rolą był występ w „Komorniku” Feliksa Falka, za który został ponownie uhonorowany w Gdyni. Obok Zbigniewa Zapasiewicza zagrał potem w „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego.

Jako 33-letni Adaś Miauczyński pojawił się u Marka Koterskiego we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Do współpracy z Niewolskim powrócił główną rolą w „Palimpseście”. Cieleckiej z kolei po raz kolejny towarzyszył dzięki „S@motność w sieci” Witolda Adamka, ekranizacji bestsellerowej powieści Janusza L. Wiśniewskiego. Niemiecki reżyser Volker Schlöndorff powierzył mu jedną z ról w „Strajku” (2006).

Kolejny rok to duży i ważny film. W „Katyniu” Andrzeja Wajdy Chyra wcielił się w porucznika Jerzego. Mogliśmy go też oglądać w serii mniejszych ról w filmach „Magiczne drzewo” (2008), „Wszystko, co kocham” (2009), „Mistyfikacja” (2010), „Sponsoring” (2011), „Bilet na księżyc” (2013) czy „Nieulotne” (2013).

Kolejna duża i ważna role w karierze Chyry to homoseksualny ksiądz Adam w dramacie Małgorzaty Szumowskiej „W imię…” Za rolę Chyra został nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdynii. Kolejny rok był dla aktora bardzo pracowity. Zagrał w szeregu filmów, w tym główną rolę w „Carte Blanche” (2015). Mogliśmy go też oglądać w „Obietnicy” i „Kamieniach na szaniec”.

W 2016 roku wystąpił w filmie Wojciecha Kasperskiego „Na granicy”.

Do Sopotu przyjeżdża żeby wziąć udział w zdjęciach do nowego filmu Joanny Zastróżnej „Las”.

Spotka się również z publicznością sopockiego festiwalu filmowego.