x2: Fatih Akin

W UŁAMKU SEKUNDY
(Aus dem Nichts), reż. Fatih Akin, Niemcy, Francja, 2017, 106 min

Złote Globy 2018 – Najlepszy film nieanglojęzyczny
Cannes 2017 – Złota Palma dla Diane Kruger

„W ułamku sekundy” to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy „Głową w mur”, „Soul Kitchen” i „Na krawędzi nieba”. W roli głównej: Diane Kruger („Bękarty wojny”, „Troja”, „Kopia mistrza”), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza Aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało „W ułamku sekundy” Złotego Globa w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W ułamku sekundy życie Katji (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

 

GOODBYE BERLIN
(Tschick), reż. Fatih Akin, Niemcy, 2016, 93 min

Europejskie Nagrody Filmowe 2017 – Najlepszy Film Młodzieżowy

Maik to nastolatek i typowy samotnik: nie ma przyjaciół, dziewczyny i hobby. Wszystko się zmienia w momencie, gdy na jego drodze staje Czik – zawadiacki nastolatek, buntownik i rozrabiaka, który bez skrępowania sięga po alkohol czy wszczyna bójki. Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia, która przeistacza się w przyjaźń – są gotowi niemal na wszystko. Pewnego razu Czik kradnie starą Ładę, którą udają się w spontaniczną podróż – bez mapy, bez planu i bez rodziców. Zaczyna się wielka wakacyjna przygoda, która pozostanie w pamięci chłopaków już na zawsze… Jazda w nieznane jest pełniejsza ważnych odkryć i niezwykłych doświadczeń, gdy na siedzeniu obok ma się najlepszego kumpla. Opowieść o przyjaźni nagrodzona przez Europejską Akademię Filmową 2017 w kategorii Najlepszy Film Młodzieżowy.