MFF Wenecja 2023 – Najlepsza reżyserka (konkurs Horyzonty), Najlepszy scenariusz (Nagroda Authors Under 40)
MFF Londyn 2023 – Najlepszy debiut

Ten film to deklaracja siostrzeństwa” – tak o swoim fabularnym debiucie mówiła mająca wcześniej dokumentalne doświadczenie Mika Gustafson. Poetyka, która wcześniej była jej bliska, nie pozostaje tu bez znaczenia, bo Paradise Is Burning bazuje na uważnej, realistycznej, ale i ujmująco czułej obserwacji. W jej centrum znajdują się trzy siostry: szesnastoletnia Laura, dwunastoletnia Mira oraz siedmioletnia Steffi, mieszkające w robotniczym regionie Szwecji.

Lato, w trakcie którego rozgrywa się akcja filmu, kojarzyć się może z wolnością, zabawą oraz beztroską. Tak w istocie pewnie by było, gdyby nie fakt, że nieobecna jest matka dziewczyn, a jej codzienne obowiązki przejęła najstarsza z sióstr. Nie uchodzi to uwadze służb socjalnych, których interwencja groziłaby rozdzieleniem dziewczyn i umieszczeniem ich w rodzinach zastępczych. Laura ucieka się do desperackich środków, byle tylko do tego nie dopuścić i utrzymać rodzinną jedność.

Pełne empatii spojrzenie na niełatwą rzeczywistość dorastających kobiet ujmuje szczerością i wrażliwością, z jaką reżyserka portretuje swoje bohaterki. Chociażby w poetyckich scenach obrazujących dziewczyńskie rytuały. Paradise Is Burning to także trzy mocne aktorskie kreacje – Bianki Delbravo, Dilvin Asaad i najmłodszej Safiry Mossberg, które dodają docenionemu na festiwalu w Wenecji filmowi unikalnej energii.

RAJ W PŁOMIENIACH
(Paradise is Burning),

reż. Mika Gustafson,

Szwecja, Dania, Finlandia, Włochy,

2023, 108 min.

 

POKAZ PRZEDPREMIEROWY