Konkurs DOC

Alisa_w_krainie_wojnyALISA W KRAINIE WOJNY
reż. Alisa Kowalenko, Liubow Durakowa, Polska, 2015, 74 min

Kiedy zaczyna się rewolucja w Kijowie, Alisa ma 26 lat. Jest studentką szkoły filmowej, ale przede wszystkim jest Ukrainką. Film przed­stawia jej życie od czasu Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy. Jest to emocjo­nalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie. Żywy obraz jej tragicz­nych doświadczeń, uczuć i obaw. Alisa była w niewoli u separatystów, którzy myśleli, że jest szpiegiem ukraińskiej armii. Jest już nie tylko reżyserem, stała się uczestnikiem wydarzeń. Jest to także film o miłości Alisy i jej francu­skiego chłopaka. Czy ich uczucie przetrwa tę dramatyczną próbę?

13.07. godz. 18.00 Teatr Boto

YouTube zwiastun filmu →

 

aractiARACATI
reż. Aline Portugal, Julia De Simone, Brazylia, 2015, 62 min

Dolina Jaguaribe, północny-wschód Brazylii. Wyruszmy z wybrzeża, śledząc ścieżki wiatru Aracti, który prześlizguje się w głąb lądu. Wzdłuż ścieżek, dolin i pustkowi obserwujemy relacje pomiędzy człowiekiem a przyrodą oraz tego co jej dokonał.

13.07 godz. 15.45 Państwowa Galeria Sztuki

YouTube zwiastun filmu →

 

coalCOAL INDIA
reż. Felix Röben, Niemcy, 2015, 45 min

Coal India to filmowy essej o fizycznej pracy. To portret ludzi, którzy pracują w kopalniach odkrywkowych węgla na przedmieściach hin­duskiego miasta Dhanbad. Film przedstawia najcięższą pracę wykonywaną ludzkimi rękami, która jest niezauważalna w naszym świecie XXI wieku.

11.07. godz. 17.30 Państwowa Galeria Sztuki

YouTube zwiastun filmu →

 

k2K2. DOTKNĄĆ NIEBA
reż. Eliza Kubarska, Niemcy, Polska, Wielka Brytania, 2015, 72 min

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato”. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay Tullis i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszyst­ko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Eliza Kubarska, reżyserka i jednocześnie narratorka filmu jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziec­ko? W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Pio­trowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Dużym atutem produkcji są spektakularne zdjęcia Radosława Ładczuka. Autorem fotosów jest alpinista i fotograf – Davida Kaszlikowski. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Ja­caszka. K2. Dotknąć nieba to międzynarodowa koprodukcja, która powstała przy udziale HBO Europe i Studia Wajdy.

12.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 3

YouTube zwiastun filmu →


Walka_z_szatanem_dokument_Konrada_SzolajskiegoWALKA Z SZATANEM
reż. Konrad Szołajski, Polska, 2015, 75 min

Liczba egzorcyzmów na świecie zaczęła rosnąć z końcem XX wieku. Kim są ludzie, którzy za pomocą religijnego rytuału próbują odnaleźć w swoim życiu równowagę duchową? W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży, odpra­wiających rytuał. Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważ­nymi życiowymi trudnościami. By odzyskać duchową harmonię, zwracają się o pomoc do egzorcystów. W walce z szatanem wspierają je najbliżsi, przewodnicy duchowi oraz lekarze. Reżyser, Konrad Szołajski, przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie. W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem.

11.07. godz. 21.00 Multikino sala 4

YouTube zwiastun filmu →

 

kanthariKANTHARI: U ŹRÓDEŁ ZMIAN
reż. Marijn Poels, Polska, Niemcy, Holandia, 2015, 52 min

Instytut Kanthari, działający na południu Indii, szkoli działaczy społecznych – oni sami często pochodzą ze społeczności wykluczonych, zma­gają się z niepełnosprawnością lub trauma­tycznymi wspomnieniami – do wprowadzania zmian w środowiskach, w których żyją. Film opowiada o podróży założycieli Instytutu Kan­thari: Sabriye Tenberken i Paula Kronenberga do Kenii i Ugandy. Poznamy Monicah Kaguithia z Kenii, która wielokrotnie uciekła przed tradycyjnym masajskim rytuałem obrzezania i opracowała alternatywny rytuał inicjacji, który uratował od obrzezania 43 dziewczyny. Spo­tkamy się z Ojok Simon z Ugandy, który mając dziewięć lat, odebrał od żołnierza cios karabi­nem, w wyniku czego prawie całkowicie stracił wzrok. Dziś prowadzi kooperatywę pszczelarzy dla 30 niewidomych. Stephen Onyang z Kenii stracił brata w wyniku epidemii AIDS, wraz z żoną najpierw zaopiekował się dziećmi zmar­łego brata, a obecnie prowadzi rodzinny dom dziecka dla trzydzieściorga sierot. Albinoska Jane Waithera mieszka zaś w Kenii, gdzie albi­nosi są mordowani w celach rytualnych, a ona walczy o ich prawa.

15.07. godz. 19.00 Państwowa Galeria Sztuki (po filmie spotkanie z twórcami)

YouTube zwiastun filmu →

 

sprawa_rodzinnaSPRAWA RODZINNA
(A Family Affair), reż. Tom Fassaert, Belgia, Holandia, 2015, 116 min

Reżyser filmu Tom Fassaert w dniu trzydzie­stych urodzin otrzymuje zaskakujące zapro­szenie od 95 – letniej babci, która mieszka w Republice Południowej Afryki. Zna ją tylko z opowieści ojca pełnych żalu i negatywnych ocen. Babcia Marianna była sławną modelką w latach 50. ubiegłego wieku, a także prawdziwą femme fatale, która miała wielu kochanków. Ojciec reżysera i jego stryj zostali w dzieciń­stwie umieszczeni w domu dziecka. Wyprawa reżysera do RPA pełna jest nieoczekiwanych komplikacji uczuciowych.

13.07. godz. 21.00 Multikino – sala 4

YouTube zwiastun filmu →

 

SHOULDER_THE_LION_still3_LIGHTNA BARKACH LWA
(Shoulder the Lion), reż. Patryk Rebisz, Erinnisse Rebisz, USA, 2014, 74 min

Graham jest irlandzkim muzykiem, który od czterech lat cierpi na szumy uszne, ale nie traci nadziei na dalszą karierę. Alice to starsza pani, która po utracie wzroku zajęła się… fotografią. Katie, była bokserka, podczas walki na ringu straciła połowę mózgu, co nie przeszkadza jej rzeźbić i malować (jej historia stała się inspira­cją dla oscarowego filmu Clinta Eastwooda Za wszelką cenę). Znajdując dla każdej z postaci oryginalny klucz wizualny czy dźwiękowy, film opowiada o walce z przeciwnościami losu.

12.07. godz. 18.30 Teatr Boto

YouTube zwiastun filmu →

 

 

JURY KONKURSU DOC

Magdalena Łazarkiewicz

Polska reżyserka i scenarzystka, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” w Warszawie, członek Polskiej Akademii Filmowej.

 

Mirosław Przylipiak

Historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jest wykładowcą akademickim z zagadnień kina i kultury audiowizualnej. Autor książek i publikacji naukowych.

 

Artur Zaborski

Krytyk filmowy, były redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl, publikuje w „Kinie”, „Aktivist”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej” i portalach Interia.pl i ARTPapier. Studiował krytykę literacką oraz filmoznawstwo. Redaktor działu filmowego kwartalnika „Fragile”.