Instalacja multimedialna na elewacji budynku Goyki 3 Art Inkubator w hołdzie 101 urodzin Stanisława Lema, w oparciu o jego powieść „Obłoki Maggelana” oraz czechosłowacką ekranizację „Ikaria XB-1”.

Instalacja będzie działać w godzinach 22:00-23:30 w dniu 10.06.2022

Obłoki Lema, to multimedialny projekt, z okazji 101. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Punktem wyjścia do jego realizacji jest czechosłowacki film z 1963 roku „Ikaria-XB1” w reżyserii Jindřicha Poláka zrealizowany na podstawie powieści „Obłoki Magellana” Stanisława Lema z 1955 roku.

Książka i film opowiadają historię o wyprawie na Alfa Centauri, a sama akcja dzieje się w przyszłości odległej o około 1000 lat. Podróż olbrzymim statkiem kosmicznym z załogą liczącą 227 osób trwa ponad 8 lat w jedną stronę. W trakcie podróży pasażerowie zmagają się głównie ze swoją psychiką, ponieważ przebywają nieustannie w zamkniętym pojeździe pędzącym z połową prędkości światła, otoczeni jedynie próżnią.

Michał Grubman, reżyser, scenarzysta, producent filmów, spektakli i interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych zrealizuje instalację multimedialną pod tytułem „Obłoki Lema” w konwencji found footage. Found footage to nurt, który powstał w połowie XX wieku, traktowany jest jako nurt współczesnej sztuki filmowej, polegający m.in. na cytowaniu istniejącego utworu wbrew lub w oderwaniu od pierwotnej wersji. Technika found footage traktuje pierwotny utwór jako „surowiec” i materiał twórczy. Twórcy found footage łączą fragmenty utworów wielu autorów z własnymi oraz przetwarzają je.

Michał Grubman wykorzystując konwencję found footage dodatkowo przetworzy cały materiał filmowy w techince rotoskopii, czyli zamianie filmu aktorskiego na film animowany.

Instalacja zrealizowana dzięki stypendium Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Partnerzy projektu

wstęp wolny