Mariusz Grzegorzek

Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenograf, scenarzysta, grafik i producent.

Od 1989 r. wykładowca w PWSFTviT w Łodzi, początkowo jako asystent, a następnie samodzielny wykładowca przedmiotu „Reżyseria filmu fabularnego”, opiekun artystyczny wielu nagradzanych etiud studenckich. Od 2012 r. jestem rektorem tej uczelni.

Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1993 r. obrazem „Rozmowa z człowiekiem z szafy”, który został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jako reżyser teatralny związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście inscenizacji. Współpracował też m. in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim PWSFTviT, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.

Jest autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański oraz inspirowanych muzyką średniowieczną i polską muzyką ludową. Szerokie spectrum zainteresowań muzycznych Grzegorzka obejmowało zarówno telewizyjne realizacje koncertów muzyki poważnej (współpraca m.in. z Hilliard Ensemble), jak i wideoklipów (kilkanaście teledysków dla Kory i zespołu Maanam nagradzanych na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film).

Przez wiele lat wraz z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem tworzył cykle telewizyjne „Okna” i „Nocny stróż” skupiające się na problemach duchowości człowieka.

Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Wieloletni ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dyrektor artystyczny Studia Filmowego „Indeks”.

Na Sopot Film Festivalu będzie bohaterem sekcji 3×2. Będzie można obejrzeć dwa filmy reżysera.

Spotkanie z Mariuszem Grzegorzkiem odbędzie się po projekcji filmu „Śpiewający obrusik”.

13.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 4

rozmowazczlowiekiemzszayfRozmowa z człowiekiem z szafy
Polska, 1993, dramat psychologiczny, 95 min

Karol, młody mężczyzna, siedzi w szafie wspominając swoje dzieciństwo. Urodził się po śmierci ojca. Dla załamanej matki stał się obiektem silnej i zaborczej miłości. Anna odseparowała chłopca od świata, nie posłała do szkoły. W okresie dojrzewania Karola, matkę dosięgnął psychiczny kryzys, na skutek którego powtórnie wyszła za mąż, a syna oddała do szkoły specjalnej. Wychowawca szkolny pomógł mu odnaleźć się w nieznanym świecie i odzyskać wiarę we własne siły. Po ukończeniu szkoły Karol, pełen nadziei, rozpoczął życie w dużym mieście, znalazł mieszkanie i pracę. Niestety, próba wejścia w normalne życie, nie przychodzi łatwo.

12.07. godz. 19.00 Państwowa Galeria Sztuki

spiewajacy obrusikŚpiewający obrusik
Polska, 2015, 92 min

Film to cztery niezależne nowele filmowe, opowiadające historie, których wspólnym mianownikiem jest nadzieja na przebudzenie z marazmu i wiara w miłość, pozwalającą przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody. Na film składają się opowieści o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w ponurej, blokowej rzeczywistości, o podróży przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki, o młodym małżeństwie i ich córeczce, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie z trudem wytrzymują presję rzeczywistości, jednak dramatyczny epizod przywraca im siłę, i poetycka adaptacja greckiej baśni. Te cztery części, spięte dokumentalnymi fragmentami z castingu do filmu oraz tanecznym finałem, tworzą oryginalną wypowiedź filmową.

13.07. godz. 17.00 Multikino sala nr 4