Ela Kinowska i Piotr Sobierajski, dwoje mieszkających w Kanadzie Polaków, dla upamiętniania 150-tej rocznicy powstania Kanady, zapytali mieszkańców tego kraju: co dla Ciebie znaczy Kanada? Pytani odpowiadali, siedząc na tytułowej czerwonej kanapie, z którą autorzy pomysłu i powstałego podczas wyprawy filmu przejechali 30 tys. kilometrów.

Podróż Eli i Piotra przez Kanadę, drugie pod względem powierzchni państwo świata, odbywała się kamperem, saniami, samochodami, samolotami, pociągiem – wszędzie z czerwoną kanapą. Tysiące kilometrów w drodze, setki wywiadów nagranych z napotkanymi po ludźmi. Codzienna praca, znużenie, tęsknota za domem i rodziną. Wyzwanie dla wszystkich.

Realizacja projektu „Kanapa pachnąca żywica/Red Couch Story” to nie tylko podróż przez Kanadę z czerwoną kanapą, obiektem utrudniającym życie, pełna wyzwań logistycznych, ale także próba charakterów Eli i Piotra, którzy zmierzyli się sami ze sobą. A wszystko z miłości do Kanady, która stała się ich drugim domem. Film trwa 53 minuty, jest w wersji angielskiej z polskimi napisami.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Elą Kinowską,

Ela Kinowska od ponad trzech dekad zajmuje się filmem, fotografią i animacją kultury. Związana z kinem o młodych lat. W Kanadzie, wyprodukowała dla telewizji kanadyjskiej film „And who are you/A kim Ty jesteś?”, poruszający kwestię tożsamości narodowej. Jako producentka i reżyserka zrealizowała też produkcję filmu dokumentalnego „Kanapa pachnąca żywica/Red Couch Story”. W 2018 roku jako animatorka kultury zorganizowała polsko-kanadyjski panel na temat kobiet w filmie, który odbył się w ramach Festiwalu „All About Freedom” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W 1990 roku wyemigrowała do Kanady. Ma w swoim dorobku wiele wystaw fotograficznych w kraju i zagranicą, jest autorką albumu „Sopot Beach”.  Obecnie mieszka w Sopocie, gdzie w 2018 założyła Fundację Edukacja.Kultura.Sztuka.

Kanapa pachnąca żywicą

(Red Couch Story),

reż. Ela Kinowska,

Kanada, 53 min