Eastern

Eastern, reż. Piotr Adamski, Polska, 2019, 78 min

W swoim debiucie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi.  Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty. 

„Eastern” jest swoistą adaptacją średniowiecznego prawa zwyczajowego o nazwie Kanun. Nie o Kanun tu jednak chodzi, ale o retropijną tęsknotę coraz częściej rezonującą w konserwatywno – populistycznych narracjach obecnych czasów – mówi Piotr Adamski. – „Eastern” ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza (w rodzinie czy w polityce) instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. „Eastern” czyli western na cywilizowanym  wschodzie.

Scenariusz filmu wydawał się bardzo interesujący w kontekście tego, co widzimy we współczesnej rzeczywistości, pełnej konfliktów i zrytualizowanej przemocy. Dotyka palących problemów współczesnej rzeczywistości – mówi Jerzy Kapuściński, producent filmu. – Droga twórcza Piotra Adamskiego jest szczególna, od sztuk plastycznych i wideo-artu do filmu fabularnego. W wyniku współpracy reżysera i operatora, twórców pochodzących z tak odmiennych światów, powstał film ze świeżą, oryginalną warstwą wizualną, zapadający w pamięć długo po ostatnim kadrze.