Drugie śniadanie z niemym kinem

JESZCZE WYŻEJ!

(Safety Last!), reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor, komedia, USA, 1923, 70 min

Skomplikowany bieg wypadków doprowadza bohatera filmu do karkołomnej wspinaczki po ścianie wieżowca jednego z domów towarowych, co oczywiście stanowi znakomity chwyt reklamowy. Na każdym piętrze Lloyd oczekuje odsieczy, która ma nadejść ze strony specjalisty od wspinaczki. Niestety pomoc nie nadchodzi, a dzielny subiekt walczy z piętrzącymi się trudnościami. Upływ czasu nie miał wpływu na mistrzowsko zrealizowany film, w którym tylko w nielicznych wypadkach zastępowali Lloyda kaskaderzy. Film dostarcza do dzisiaj wspaniałej zabawy przyprawionej szczyptą grozy.

PARYŻANKA

(A Woman of Paris: A Drama of Fate), reż. Charlie Chaplin, dramat, romans, USA, 1923, 78 min 

Prowincjuszka zmuszona jest przez rodzinę do rozstania się z ukochanym, młodym malarzem Jeanem. Podczas gdy on zostaje przy chorym ojcu, ona – wyrzucona z domu – musi jechać do Paryża. Tam szybko daje się wciągnąć w wir beztroskiego życia i zostaje kochanką zamożnego lwa salonowego. Gdy malarz przyjeżdża i odkrywa prawdę, wpada w rozpacz, ale proponuje Marie powrót i wspólne życie. Kobieta początkowo chętna zgodzić się – rezygnuje, słysząc przypadkowo, że matka Jeana odwodzi go od powziętego zamiaru. W konsekwencji Jean popełnia samobójstwo. 

ROZKOSZE GOŚCINNOŚCI

(Our Hospitality), reż.Buster Keaton, John G. Blystone, komedia, USA, 1923, 74 min

Dawno, dawno temu, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, żyły rodziny, które z pokolenia na pokolenie prowadziły rodowe waśnie. Mężczyźni z obu skonfliktowanych rodzin zabijali się nawzajem, nie pamiętając już powodów kłótni, tylko dlatego, że tak czynili ich przodkowie. Od około 1810 roku trwała wendeta pomiędzy Canfieldami i McKayami. 

W ubogim domu mieszka ostatni potomek McKayów – John z żoną i maleńkim Williamem. Dowiaduje się, że do miasta przybył Jim Canfield. Wkrótce obaj mężczyźni zabijają się w strzelaninie. Zrozpaczona żona McKaya, postanawia razem z synkiem przenieść się do Nowego Jorku, gdzie mieszka jej siostra.  Mija 20 lat, William (Buster Keaton) otrzymuje list, że jest spadkobiercą posesji w Rockville. Podniecony tą informacją, decyduje się na powrót w rodzinne strony. Rodzina Canfieldów dość szybko rozszyfrowuje, kim jest przybysz. Wkrótce William McKay, doświadczy „rozkoszy gościnności” u Canfieldów.

W czasie pokazów można będzie zamówić drugie lub pierwsze śniadanie na podstawie menu lokalu. Wstęp wolny