DOK.PL / średnio i pełnometrażowe polskie filmy dokumentalne

PORTRET OSOBISTY vol. 2

reż. Piotr Małecki, Polska, 2018, 46 min 

Film zrealizowany w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”. Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbył się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązywał do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

W ramach projektu odbyły się w 2018 roku unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy. Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowiadał o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów byli twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści dyskutowali także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Tegorocznymi rozmówcami byli: Magda Cielecka, Marcin Cecko, Jacek Kawalec oraz Marek Adamski. Spotkania były otwarte dla publiczności. 

SUMMA

reż. Andrei Kutsila, Polska, Białoruś, 2018, 50 min

IDFA Amsterdam 2018 – najlepszy średniometrażowy dokument

Krakowski Festiwal Filmowy 2019 – udział w konkursie

Młoda białoruska malarka wyjeżdża z Mińska od męża, by odwiedzić swojego przyjaciela, wiekowego malarza, Andrzeja Strumiłłę, w jego idyllicznej posiadłości w Polsce. Dla niej podróż jest odskocznią od miejskiego życia, dla niego przerwą w samotnej egzystencji naznaczonej podeszłym wiekiem. Przyjemna rutyna malowania, rozmów, jazdy konnej i obowiązków związanych z końmi, jest zakłócana jedynie przez telefony od męża artystki, który chce by wróciła do domu. Ale ona chce zostać dłużej – ona jeszcze nie skończyła…

WSZYSTKO Z NAMI W PORZĄDKU

reż. Borys Nieśpielak, Polska, 2017, 64 min

The Impact DOCS Awards 2018 – wyróżnienie

Rafał i Bartek rzucają pracę w korporacjach i postanawiają stworzyć swoją pierwszą grę video. Film pokazuje ostatnie miesiące pracy nad projektem, zmagania z wydaniem wersji na Playstation, emocje bohaterów związane z premierą oraz próby przebicia się do świadomości gwiazd youtuba i prasy branżowej.

ZAWSZE GOTOWY DO PODRÓŻY

reż. Anna Wiśniewska, Polska, 2017, 53 min

Krakowski Festiwal Filmowy 2017 – udział w konkursie

Na dokument składają się rejestracje zawodowych podróży kompozytora Piotra Klimka oraz jego narracje z offu: to refleksyjny, lecz także ironiczny komentarz bohatera na temat muzyki i charakteru sztuki w ogóle. Całość uzupełnia ścieżka dźwiękowa filmu – różnorodne stylistycznie fragmenty utworów tworzą kolaż z dźwiękami codzienności muzyka, jego występów i prób oraz brzmieniem nieustannego życia w drodze.

ZNAKI

reż. Wojciech Klimala, Polska, 2018, 55 min

Nevada International Film Festival 2018 – nagroda Platinum Reel

„Znaki” to historia głuchej Iwony Cichosz, to współczesna baśń o Kopciuszku… Życie z pozoru zwykłej dziewczyny wywraca się do góry nogami, gdy na jej głowie ląduje korona miss świata. Blask fleszy, liczne obowiązki miss, podróże, udział w talent show, walka o prawa niesłyszących – a w tym wszystkim niespodziewanie rodzi się miłość. Z miesiąca na miesiąc medialna karuzela kręci się coraz szybciej. Iwona odlicza każdy dzień do przekazania korony kolejnej miss. Jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce za życie w bajce? „Znaki” to sensualna opowieść o utalentowanej, głuchej dziewczynie w świecie słyszących, w której każdy gest wart jest więcej niż tysiące wypowiedzianych słów.

Najlepszy film w sekcji DOK.PL zostanie wybrany w plebiscycie festiwalowej publiczności – głosowanie odbywać się będzie po każdym filmie. Ogłoszenie wyników plebiscytu – przed projekcją filmu zamknięcia festiwalu.