MFF w Cannes 2022: Najlepszy scenariusz, udział w konkursie głównym
Cezary 2023 – nominacja: Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Guldbagge 2023: Najlepszy scenariusz

Adam, chłopak z małej rybackiej wioski, przyjeżdża na prestiżowe stypendium do Kairu. Jest nie tylko inteligentny, ale i zdeterminowany, by na dobre wyrwać się ze swojego środowiska, a studia na prestiżowym uniwersytecie są ku temu najlepszą sposobnością. Gdy staje się świadkiem tajemniczego zabójstwa kolegi, zostaje wplątany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę.

Zmuszony do współpracy, zgadza się przeniknąć do Bractwa Muzułmańskiego — jednej z najpotężniejszych organizacji islamu, która nie zawaha się przed niczym, żeby chronić swoje tajemnice. Aby przeżyć, Adam bardzo szybko będzie musiał opanować reguły gry niezwykle brutalnego świata, wkraczając na ścieżkę, z której nie ma już powrotu.

Nagrodzony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz film Tarika Saleha był jednym z najszerzej komentowanych tytułów ostatniego festiwalu w Cannes. Ten brawurowy polityczny thriller przybliża temat niebezpiecznych relacji religii i władzy, ale też pokazuje, jak łatwo zmanipulować można młode umysły. Choć akcja Chłopca z niebios rozgrywa się w Egipcie, Saleh z przyczyn politycznych zmuszony był do tego, by w całości nakręcić go w Turcji.

Chłopiec z niebios (Boy from Heaven),

reż. Tarik Saleh,

Szwecja, Finlandia, Dania,

2022, 120 min

 

pokaz przedpremierowy

 

język filmu arabski

napisy polskie