Atlantyda (Atlantis/Атлантида) to postapokaliptyczny, dystopijny film ukraiński z 2019 roku, wyreżyserowany przez Valentyna Vasyanovycha. Na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w sekcji Horyzonty. Był również ukraińskim kandydatem do Oscara.

Wschodnia Ukraina w najbliższej przyszłości, rok po wygranej wojnie z Rosją. Pustynia nieodpowiednia do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy zaakceptuje siebie takim, jakim jest i nauczy się żyć bez wojny?

Żadna z ról w tym filmie nie była grana przez aktorów, ale przez weteranów, wolontariuszy i żołnierzy. Jedną z głównych ról odegrał Andriy Rymaryk, który przeżył wojnę w Donbasie, a obecnie pracuje w Come Back Alive, ukraińskiej organizacji pozarządowej, która pomaga ukraińskim żołnierzom.

Zdjęcia były realizowane głównie w Mariupolu, od stycznia do marca 2018 roku.

Zebrane środki z biletów z tego pokazu będą przekazane jednej z organizacji NGO wspierającej Ukrainę.

Pokaz odbywa się dzięki współpracy z UKRAINA! Festiwal Filmowy

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Valentyn Vasyanovych

Obsada: Andriy Rymaruk, Liudmyla Bileka, Vasyl Antoniak

Producent: Iya Myslytska, Valentyn Vasyanovych, Volodymyr Yatsenko

Produkcja: Garmata Film Studios, Limelite

Właściciel praw: Best Friend Forever

Język ukraiński / napisy polskie