Tallinn Black Nights Film Festival 2022 – Nagroda Publiczności

Amuzja to nazwa rzadkiej choroby. To niemożność słuchania muzyki. Debiutująca włoska reżyserka Marescotti Ruspoli, buduje wokół tego tematu delikatną i intrygującą historię miłosną.

Akcja rozgrywa się w surrealistycznej, schludnej i harmonijnej wiosce w środkowych Włoszech, gdzie proste linie faszystowskiej architektury stanowią ramę każdej sekwencji. We wsi znajduje się hotel miłości, w którym pokoje wynajmowane są na godziny, jasnoniebieski budynek Sogni – Marzenia – w którym mieszka główna bohaterka oraz bar. Film prezentuje zapierający dech w piersiach styl wizualny, który ożywia budynki i ich przestrzenie, dzięki fenomenalnym zdjęciom Luca Bigazziego (Wielkie Piękno)

To właśnie w tej ciepłej, retro atmosferze, gdzie każdy kolor ma znaczenie, spotykają się dwie piękne, młode postacie. On jest recepcjonistą w hotelu miłości, marzycielem z wielką pasją do muzyki, a ona tajemniczą młodą kobietą, która ma coś do ukrycia i szuka pokoju.

In a world saturated with music, a girl is born without the means to hear it, her disease is called Amusia. A lonely childhood, spent defending herself from accusations and prejudice, pushes her to run away and end up with a boy who fights his own solitude through music.

Amuzja

(Amusia),

reż. Marescotti Ruspoli,

Włochy,

2022, 91 min