2×2: JEAN-PIERRE JEUNET

Delicatessen
reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro,
Francja, 1991

Miasto zaginionych dzieci
reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro,
Francja, 1995

Francuski reżyser i scenarzysta. Twórca „Amelii”. Jego nazwisko często stawia się w duecie obok Marka Caro, ze względu na znaczące wspólne realizacje artystyczne. Urodził się 3 września 1953 roku w Roanne we Francji.

Niemal od zawsze interesował się filmem i stosunkowo szybko zawodowo zajął się pracą dla mediów. Był samoukiem, zaczynającym od realizacji reklam TV, teledysków, a w nieco późniejszym okresie – filmów animowanych. Wraz z przyjacielem – Markiem Caro, uzdolnionym rysownikiem i twórcą filmu animowanego zrealizował swoje pierwsze krótkometrażówki: animowany film „L’Évasion” (1978), nagrodzony Césarem „Maneż” (1979), nawiązujący do konwencji sci-fi „Bunkier ostatniego strzału” (1981), czy komediową animację „Nie ma wytchnienia dla Billy’ego Brakko” (1984) Zrealizowana w 1989 roku krótkometrażowa komedia „Głupstwa” przyniosła Jenuetowi drugiego Césara.

Wspólne doświadczenie twórców procentowało przy późniejszych realizacjach duetu i samego Jeuneta, których charakterystyczna, wizualna strona decydowała o sile filmów do tego stopnia, że stała się znakiem rozpoznawczym twórczości.

W 1991 roku zrealizowali razem „Delikatesy”, będące ich pełnometrażowym debiutem. Film był ciekawą, post- apokaliptyczną wizją utrzymaną w konwencji czarnej komedii z niezwykłym sposobem wykorzystania obrazu jako elementu budującego specyficzną atmosferę.

Utrzymane w podobnym tonie „Miasto zaginionych dzieci” z 1995 roku przyniosło nominację do Złotej Palmy w Cannes i Independent Spirit Award dla Najlepszego Filmu Zagranicznego i było ostatnią wspólną realizacją twórców.

W 1997 roku Jenuet samodzielnie zadebiutował w Hollywood, realizując czwartą część cyklu „Obcy: przebudzenie” (1997) z Sigourney Weaver, jednak jego największym, międzynarodowym sukcesem okazał się zrealizowany w 2001 roku obraz „Amelia”, który wypromował odtwórczynię głównej roli, Audrey Tautou. Film otrzymał 5 nominacji do Oscara (w tym dla Jeuneta za Najlepszy Scenariusz). W 2004 roku wyreżyserował francusko – amerykański melodramat wojenny „Bardzo długie zaręczyny”, ponownie z Tatou w roli głównej oraz z Marion Cotillard i Jodie Foster w pozostałych rolach. Film rozsławiony był jako najdroższa produkcja francuska w dziejach kinematografii.

Ostatnim projektem Jeuneta jest film z 2008 roku pt. „Bazyl. Człowiek z kulą w głowie”

źródło bio: WP Film